Nasz wirtualny dziennik.
Dowiedz się, co u nas i w naszej branży słychać!

Blog

17

Maj

2017

17 Maj 2017

OCENA USER EXPERIENCE NOWEJ STRONY NEWSWEEK POLSKA

Strona główna Newsweek.pl zdecydowanie przyjęła lżejszą i bardziej przejrzystą formę. Stała się krótsza dzięki lepiej zorganizowanej nawigacji górnej. Zastosowanie hamburger menu to strzał w dziesiątkę – nie tylko wizualnie, ale również funkcjonalnie. Atut stanowi przemyślana architektura informacji, która przekłada się na prostotę użytkowania. W porównaniu do poprzedniej wersji można łatwiej i szybciej odnaleźć odpowiedni dział serwisu. Interesującym i wartym podkreślenia rozwiązaniem jest sekcja autorów. Umożliwia szybki dostęp do wszystkich artykułów danego publicysty oraz, co najistotniejsze, możliwość kontaktu z wybraną częścią redakcji (m.in. za pośrednictwem Twittera czy Google+). Świetny pomysł, którego dotychczas jeszcze nigdzie nie spotkałam. Uwagę w odświeżonej wersji przykuwa również wpisująca się w wizerunek Newsweeka paleta kolorów (dominująca czerwień) oraz dobrze widoczne logo.

Minusy? Sekcja Najnowszych/Najpopularniejszych artykułów znajduje się zbyt nisko. Jest to element, który powinien zostać właściwie wyeksponowany. Co ważniejsze, na pierwszy rzut oka można zauważyć chaos w układzie strony. W dużej mierze wiąże się to z ogromną ilością reklam na stronie. Analizując serwisy konkurencji można odnieść wrażenie, że stanowi to pewnego rodzaju standard w tej branży (analogicznie jest w serwisie Gazety Wyborczej czy Polityki). Może jednak warta przemyślenia jest kwestia ich umiejscowienia na stronie tak, aby nie dekoncentrowały i nie drażniły użytkownika. Wersja mobilna prezentuje się przyzwoicie. Strona wygląda czytelnie i jest spójna z widokiem desktopowym. Jednak tak duże pole reklamowe na samej górze strony w tej wersji może skutecznie zniechęcić odwiedzającego do dalszej eksploracji treści.

Podsumowując – znaczna poprawa serwisu, który wypada nieźle na tle konkurencji. Warto traktować to jednak jako kolejny etap doskonalenia niż efekt końcowy.

11

Kwiecień

2017

11 Kwiecień 2017

Spokojnych Świąt Wielkanocnych życzy Crafton!

Biuro - Agencja interaktywna Crafton Poznań

07

Marzec

2017

07 Marzec 2017

Crafton Middle East

Od wielu lat pracujemy dla klientów z Bliskiego Wschodu. Widząc jak dynamicznie rozwija się ten rynek zdecydowaliśmy, że powinniśmy być jeszcze bliżej klientów z tego regionu świata. Dlatego uruchamiamy nasze przedstawicielstwo na Bliskim Wschodzie!
To oficjalne: od marca startuje Crafton Middle East z siedzibą w Rijadzie!
W zeszłym tygodniu gościliśmy w Poznaniu naszych partnerów z Bliskiego Wschodu. Podczas spotkań i wspólnych warsztatów opracowaliśmy plan obecności Crafton na bliskowschodnich rynkach, który zaczynamy wspólnie realizować od tego miesiąca.
W Crafton Middle East rolę dyrektora zarządzającego będzie pełnić Adel Almohimeed. Nasze biuro mieści się w stolicy Arabii Saudyjskiej: Imam Saud bin Abdulaziz bin Mohammed St, Riyadh 11461 Jesteśmy gotowi na nowe wyzwania! A jeśli będziecie w pobliżu to zapraszamy do nas na kawę z mlekiem wielbłąda ;-).

21

Luty

2017

21 Luty 2017

Odpowiadamy na pytania Interaktywnie

1. Dwaj internetowi giganci – Google i Facebook – oferują swoje mechanizmy do generowania kampanii reklamowych. Każdy, niezależnie od wysokości budżetu, może dziś stworzyć i wyemitować własną kampanię. Jakie jest to wyzwanie dla agencji oraz ich kompetencji? Co muszą oferować, aby wciąż warto było im takie kampanie im zlecać?
Prawdą jest, że w dzisiejszych czasach każdy może samodzielnie poprowadzić kampanie reklamową w obrębie serwisu Facebook czy sieci reklamowej Google. Jednak czy taka kampania będzie poprowadzona dobrze i przyniesie realny zwrot zainwestowanych środków? Nie posiadając specjalistycznej wiedzy, umiejętności, wystarczającej ilości czasu oraz przede wszystkim doświadczenia, będzie to niezwykle trudne zadanie.
Kampanie reklamowe to bowiem znacznie więcej aniżeli tylko podstawowe ustawienia jak typ reklamy, zasięg, budżet czy pobieżnie dobrana grupa docelowa. Wiedza i informacje pozyskane z wielu dostępnych w sieci poradników czy artykułów mogą okazać się niewystarczające.
Profesjonalnie kampania reklamowa to bowiem przede wszystkich testy, analizy i wyciąganie konkretnych wniosków, które pozwalają konsekwentnie optymalizować kampanię oraz w pełni wykorzystywać drzemiący w niej potencjał.
Zatem dopóki agencje będą oferować usługi najwyższej jakości, świadczone przez wykwalifikowanych ekspertów, którzy na bieżąco monitorują nowe trendy oraz funkcjonalności, dopóty będą im takie kampanie zlecane. Ponadto kluczowe staje się określenie celów i wskaźników efektywności kampanii, których osiągnięcie powinno determinować wynagrodzenie agencji.

2. Coraz większą rolę w reklamie online odgrywa automatyzacja, programmatic czy big data. Czy to oznacza, że większą rolę zaczynają odgrywać specjaliści IT niż kreatywni? Jak ten fakt wpływa na organizację pracy w samych agencjach?
Każda agencja składa się z wielu specjalistów, którzy wzajemnie się wspierają oraz uzupełniają, wspólnie tworząc idealnie funkcjonujący organizm. Próba ich kategoryzacji, na odgrywających większą czy mniejszą rolę jest moim zdaniem błędna sama w sobie.
Każda kampania reklamowa aby mogła zostać zautomatyzowana, wpierw musi zostać wykreowana oraz zaplanowana. Wszystkie zebrane dane należy zinterpretować, wyciągnąć płynące z nich wnioski, a następnie na ich podstawie wykreować jeszcze lepsze rozwiązanie. Z tego powodu tak kluczowa staje się ścisła symbioza działów IT oraz kreacji.
Automatyzacja działań marketingowych nie rewolucjonizuje organizacji pracy, lecz ją optymalizuje, pozwalając udoskonalić zachodzące w niej procesy. Dzięki większej współpracy pomiędzy poszczególnymi działami agencji, uzyskujemy lepszy efekt synergii, z korzyścią dla samych klientów.

3. Co (nie licząc dwóch powyższych kwestii) Państwa zdaniem będzie największym wyzwaniem dla branży w 2017 roku i dlaczego?
Niewątpliwe ogromnym wyzwaniem dla branży będzie dostosowanie przekazów reklamowych do Generacji Z. Pokolenie ludzi urodzonych po 2000 roku dla których nie istnieje granica pomiędzy światami offline i online. Zaczynają oni stanowić coraz większą, docelową grupę odbiorców, a nie są oni łatwym targetem. Wychowując się w dobie wszechobecnego Internetu znają ogrom jego możliwości, przez co ciężko wzbudzić ich lojalność oraz zaangażowanie wobec marki.
Kolejne wyzwanie będzie stanowiła jeszcze większa personalizacja przekazów reklamowych. Internet jest przepełniony informacjami, które kierowane są w większości do wszystkich, czyli tak naprawdę do nikogo. Jak na razie jest niewiele firm na rynku które potrafią odpowiedzieć na pytania kto tak naprawdę jest ich idealnym klientem, jakie są jego potrzeby czy oczekiwania. A przecież właściwe targetowanie przekazów reklamowych jest kluczowe w każdych działaniach marketingowych.
Pojęcie omnichannel w branży e-commerce popularyzuje się z tak dużą szybkością, jak do niedawna miało to miejsce z content marketingiem. Jest to niepodważalna szansa, ale i nie lada wyzwanie dla wszystkich marek oferujących swoje produkty zarówno online, jak i poprzez sklepy stacjonarne. Opracowanie wspólnego dla wszystkich kanałów sprzedaży przekazu reklamowego, polityki cen czy logistyka całego przedsięwzięcia to tylko jedne z podstawowych przeszkód do osiągnięcia sukcesu.
Na pewno w roku 2017 będziemy zauważać jeszcze większy wzrost znaczenia wideo. Badania na temat najczęściej przeglądanych informacji w sieci są nieubłagane, jak również komunikaty płynące ze strony największych, internetowych gigantów m.in. Facebooka. Dodatkowo zapowiada się bardzo ciekawa rywalizacja pomiędzy nowymi technologiami, których popularyzacja jest nieunikniona lub już się rozpoczęła. Czas pokaże kto ostatecznie zwycięży - VR, wideo 360 stopni, a być może live streaming.

Artykuł został opublikowany w Raporcie Agencje Interaktywne 2017.

13

Styczeń

2017

13 Styczeń 2017

Nasze podsumowanie 2016 roku w branży Interaktywnej

1. Jakie trendy miały być hitem, a okazały się branżową porażką?
Trudno nazwać ten trend porażką, jednak zdecydowanie można uznać, że odchodzi on do lamusa. Mowa o parallax scrolling. Jest on co prawda efektowny, jednak dyskusyjna jest kwestia jego dobrego UX. Dlaczego? Między innymi warto wziąć pod uwagę to, że stanowi duże obciążenie strony, co może znacznie spowolnić ładowanie – szczególnie na mobile. Stanowi to potencjalne negatywne doświadczenie dla użytkownika, którego efekty wizualne nie skorygują. Przy wykorzystaniu parallax scrolling warto więc zastanowić się, czy rzeczywiście jest to opłacalne.

2. Co ma szansę zdominować rynek marketingu internetowego w 2017 r.?
Interesującym trendem w 2017 roku, ze szczególnym uwzględnieniem projektowania serwisów internetowych, jest Age-Responsive Design (ARD). Można uznać to za kolejny etap zautomatyzowanego wychodzenia naprzeciw potrzebom użytkownika. Wcześniej duży nacisk kładziono na Responsive Web Design (RWD), który teraz praktycznie jest standardem podczas projektowania. W przypadku ARD strona również ma się dostosować, ale tym razem do wieku odbiorcy. Od dawna wiadomo, że istotną rolę w odbiorze strony odgrywa wiek użytkowników, który różnicuje ich potrzeby oraz zachowania podczas użytkowania. Dzięki zastosowaniu ARD struktura i design strony dopasuje się do odbiorcy. Stanie się tak dzięki wykorzystaniu metadanych i historii przeglądania. Zastosowanie ARD poskutkuje powiększeniem fontu dla osób starszych ułatwiającym przeglądanie treści czy wykorzystaniem odmiennych schematów kolorystycznych – dla starszych stonowane kolory, dla młodszych bardziej żywa paleta barw. ARD może stanowić duże ułatwienie nie tylko dla użytkowników, ale również w procesie projektowania. Zdecydowanie może zrewolucjonizować rynek i stać się kolejnym standardem, zaraz obok RWD.

3. Jak wydawcy podchodzą do tematu reklamy kupowanej w modelu programmatic?
Programmatic jest atrakcyjny zarówno dla reklamodawców, jak i wydawców. Platformy te dynamicznie się rozwijają, o czym świadczy fakt, że reklamę w takim modelu kupuje już ok. 90% polskich reklamodawców. Wydawcy przekonali się o tym, że może być to lepszy sposób na monetyzację ich powierzchni reklamowej. Reklamodawcy są w stanie zapłacić więcej za reklamę, która dotrze tylko do wybranej grupy docelowej. Nowe podejście stawia przed agencjami i domami mediowymi także pewne wyzwania. Jednym z nich jest widoczność reklam. Zgodnie ze standardami ustalonymi przez IAB, przynajmniej 50% reklamy musi wyświetlić się na ekranie monitora użytkownika co najmniej przez 1 sekundę, aby została uznana za obejrzaną. W celu ochrony przed oszustwami, reklamodawcy monitorują efekty kampanii (wykorzystując własne narzędzia lub zlecając to firmie zewnętrznej). W tym względzie nie można również zapomnieć o rosnącym gronie użytkowników stosujących AdBlock, blokującym wszelkie komunikaty reklamowe.

Artykuł został opublikowany w Raporcie Agencje Interaktywne 2017.

21

Grudzień

2016

21 Grudzień 2016

Magicznych Świąt życzy Crafton :-)

W tym roku dla naszych Klientów i Przyjaciół wraz z Bożonarodzeniowymi życzeniami przygotowaliśmy generator świątecznych kartek.
Wygeneruj swoją kartkę!

Biuro - Agencja interaktywna Crafton Poznań

30

Listopad

2016

30 Listopad 2016

Ocena User Experience nowej strony Przeglądu Sportowego

Przegląd Sportowy po redesignie z pewnością wyróżnia się na tle konkurencji. Duże kafle z ładnymi zdjęciami zachęcają do kliknięcia w artykuł, brakuje mi jedynie daty i godziny dodanych aktualności. Te dane w serwisie informacyjnym są dość istotne podczas przeglądania artykułów. Użyteczny jest poziomy układ panelu z wynikami meczów. Userzy bardzo szybko mogą przeskanować wyniki. Szkoda tylko, że nie ma widocznego rozróżnienia pomiędzy odbytymi meczami a tymi nadchodzącymi.

Bardzo duże menu ze znaczną ilością kategorii może nie jest atrakcyjne, ale ułatwia nawigację w serwisie. Dzięki temu odnalezienie nawet mało popularnej dyscypliny sportu nie jest trudne dla użytkownika. Zbędne jest jedynie powielanie dyscyplin sportu. Przykładowo rugby umieszczone jest jako kategoria w menu a następne dodane również jako podkategoria w kategorii inne dyscypliny. Niejednoznaczne dla użytkowników mogą być również strzałki przy niektórych kategoriach. Nie wiadomo czy użytkownik zostanie przeniesiony do innego serwisu, czy może na inną podstronę.

Artykuły przedstawione są w przejrzysty i czytelny sposób. Jednak czytanie ich byłoby znacznie bardziej przyjemne, gdyby nie automatycznie włączające się filmy wideo. W mało użyteczny sposób zaprezentowany jest kalendarz imprez i program TV. Kafel, kartka z kalendarza czy chociażby tabela, te formy prezentowania byłyby bardziej interesujące. Jak na razie użytkownicy narzekają na zmiany, ale z pewnością przyzwyczają się do nowej odsłony serwisu. Doszlifowanie kilku elementów poprawi funkcjonalność serwisu. Pomimo to i tak jest już znaczne lepiej, niż było wcześniej.

Artykuł został opublikowany w Interaktywnie.

16

Listopad

2016

16 Listopad 2016

SĄSIEDZI Z POŁUDNIA

Tegoroczny jubileusz Agencji był wyjątkowy. Świętowaliśmy nie tylko jej 6. urodziny, ale także pierwszą rocznicę rozpoczęcia prac nad naszym start-upem - Photler. Taką podwójną okazję uczciliśmy, zatem w dwóch miastach – Bratysławie i Wiedniu.

Stolica naszych południowych sąsiadów przywitała nas mglistym porankiem. Nie zraziło nas to jednak i szybko zakwaterowaliśmy się w wyjątkowym miejscu – łodzi zacumowanej na brzegu Dunaju, w samym sercu Bratysławy. Zwiedzane słowackiej stolicy rozpoczęliśmy od wspinaczki na wzgórze, na którym znajduje się Zamek Bratysławski pochodzący z XIV-XV wieku. Zarówno okolice zamku, jak i widok na panoramę miasta zapierają dech w piersiach.

Następnie udaliśmy się na spacer po Starym Mieście. Urokliwe uliczki prowadziły nas jak szlak, wzdłuż najważniejszych miejsc. Podziwialiśmy Bramę Michalską, ostatnią ocalałą z czterech bram, niegdyś prowadzących do miasta, katedrę świętego Marcina czy ratusz na Hlavné námestie, głównym placu, który pełni także funkcję rynku.

Po nasyceniu oczu przyszedł czas na nasycenie żołądków. Próbowaliśmy wielu potraw, jednak na każdym talerzu, przynajmniej raz, obowiązkowo pojawiły się bryndzové halušky, czyli kluski ziemniaczane podawane z bryndzą. Chętnie rozkoszowaliśmy się też smakiem słowackich piw, niezależnie od wyboru dania.

Naszym drugim celem wyjazdu była stolica Austrii. Lista zabytków tego przepięknego miasta jest naprawdę okazała, więc postanowiliśmy maksymalnie wykorzystać nasz czas we Wiedniu. Ogromne wrażenie zrobiła na nas katedra świętego Szczepana, od której zaczęliśmy naszą podróż. Przy Ratuszu znaleźliśmy się na pełnym świątecznej atmosfery Wiedeńskim Jarmarku Bożonarodzeniowym. Fantastyczny klimat tego miasta wypełniał nas do końca dnia, kiedy znaleźliśmy czas na wspólne gry, dzięki którym mogliśmy się lepiej poznać i świetnie się ze sobą bawić na imprezie tanecznej.

Choć weekend był wypełniony wieloma wrażeniami i permanantnym brakiem snu, wróciliśmy zadowoleni, a nasze karty pamięci w aparatach fotograficznych są wypełnione po brzegi. Zdjęcia już niedługo pojawią się w galeriach na Photler, a my już wyczekujemy planów na przyszłoroczne urodziny. Takie wyjazdy są idealną okazją do lepszego poznania się i zacieśniania więzów, co przekłada się na jeszcze większą kreatywność naszego zespołu.

Biuro - Agencja interaktywna Crafton Poznań

17

Październik

2016

17 Październik 2016

Summer internship 2016

W tym roku na czas wakacji nasz zespół powiększył się o wyjątkową osobę. Na trzy miesiące w ramach wakacyjnych praktyk Erazmus+ dołączyła do nas Grazia Dibenedetto z Włoch.
Na koniec wakacyjnych praktyk zadaliśmy Grazi kilka pytań.

Biuro - Agencja interaktywna Crafton Poznań Biuro - Agencja interaktywna Crafton Poznań

1. How did you like Poland and Poznan? What do you think about Polish people?
Well, I must admit that Italians don’t usually have a good opinion about Poland. Unfortunately, most of them believe this is an impoverished country, plenty of criminals and drinkers. But it doesn’t take much to change those judgments completely. Since my very first day in Poznań, I discovered a vibrant and human-scale city. Instantly, I’ve fallen in love with tree-lined streets and I realized how much I liked going for a relaxing walk in parks and gardens there. Stary Rynek took my breath away the first time I saw it and I always went around looking up at the sky to admire all those fairytale-like buildings. Regarding Polish people, I think that they may seem distant and discreet at the beginning but they are really easy-going and ready to help you if you need.

2. What was the biggest surprise for you in Poland?
People don’t go around on horseback :-D All joking aside, I was very surprised to barely see someone down the street after 20-20.30, at least in Grundwald, my neighborhood in Poznań. It sounds so strange to me because we get used to go out at that hour, especially in South Italy. I was also amazed when I saw children and not only them walking through the water in the fountains, spending their time playing and splashing each other. Finally, it was very funny when I was told that Italian word “cosa” means goat in Polish and “lato” means summer. Now, I understand why people always looked at me in an intriguing way on buses and trams while I was speaking.

3. How did you like working with us?
I’d say that I really appreciated that nice atmosphere that I experienced at the office. Every day I saw my colleagues discussing with each other to exchange different ideas and opinions to do their best at work. In some cases, I had the opportunity to express myself what I was thinking about certain aspects of our project. They really made me feel part of their team and very often we liked to talk about interesting facts about Italy and Poland. And, finally, all members of Crafton are fantastic people to work with and Piotr is a very friendly boss.

4. What did you learn most in Crafton? 
I certainly realized how hard you need to work when you’re launching a startup. Day after day, people are totally committed to making everything work, starting from creating an appealing website to engaging with users and partners and much more. Another important lesson that I learned was that teamwork is crucial: when everyone focuses on their tasks and then positively interact with other members of their team, it’s very likely that you get a great outcome to be proud of.

5. Was working here different than in Italy?
Absolutely! Just to give you an example, I noticed that companies in Poland are often open all day from 10 to 18 and people have normally lunch at their desks. Instead, most of shops in Italy usually close for lunch time so that, in general, you can find them open from 9 to 13 in the morning and from 17 to 21 in the afternoon. I also got the impression that Polish job market is much more dynamic than the Italian one, maybe because my country have suffered more from economic crisis and a great number of young people is still struggling to find a job.

6. You've been here 3 months, did you miss siesta or Italian food or anything else?
Apart from my family, as I spent the entire summer in Poland, more than anything I missed the sea. I love the sound and the smell of it and it always brings me peace every time I look at it. Also, I’ve been living in a seaside town since I was a child and, to me, it’s natural to find the sea just a short step from my house. In addition, even though Polish cuisine is definitely not bad as I thought before leaving, I missed Italian food. A big piece of parmigiana was the first thing I ate when I arrived home ;-)

7. Would you like to come back to Poland in the future?
Yes, definitely! I think Poland is an awesome and worth exploring country. In the near future, I’d like to visit other Polish cities such as Warsaw, Wroclaw, Krakow and Gdansk as well as Masurian Lakes and Marbolk Castle. Do zobaczenia Polska :-)

01

Październik

2016

01 Październik 2016

Ocena User Experience serwisu internetowego Visit Wroclaw

Należy przyznać, że portal visitwroclaw.eu jest czytelny, przejrzysty i bardzo przyjemny dla oka. Ma być to portal dla wszystkich osób chcących odkryć Wrocław - i taki właśnie jest. Rzucające się w oczy atrakcyjne zdjęcia zachęcają do dalszego eksplorowania strony, a odpowiedni rozmiar fontów zapewnia jego dostępność. Właściwie opracowana i przedstawiona architektura informacji zapewnia użytkownikom szybkie odnalezienie interesujących ich zagadnień. Ważną zaletą jest efektywne i logiczne prowadzenie użytkownika w ramach serwisu.

Dużym plusem jest mapa, na której znajdują się pogrupowane w kategorie miejsca. Na mapie przeszkadzać może jedynie deszcz pinów, szczególnie w wersji mobilnej. Dobrą praktyką jest zamieszczenie prognozy pogody, która jednak mogłaby zostać umieszczona wyżej jako najbardziej aktualna informacja dla użytkownika, oraz kursu walut – funkcjonalności niezbędnej dla zagranicznych turystów. Baner mający zachęcić do obserwacji Wrocławia z góry z pewnością spełni swoje zadanie, jest widoczny i atrakcyjny wizualnie dla użytkownika.

Ciekawie zaprojektowana fullscreenowa wyszukiwarka zapewni to, że użytkownik skupi się na wykonywanej czynności, a wyniki wyszukiwania będą dla niego czytelne. Wyszukiwarka na tego typu stronie jest bardzo istotna, a umieszczenie ikony lupy w menu niestety nie dla wszystkich użytkowników jest jednoznaczne z funkcjonalnością umożliwiającą wyszukiwanie. Bardzo przystępnie opracowana jest podstrona wydarzeń. Zawsze umieszczona jest na niej mapa, dni i godziny otwarcia placówek oraz ceny biletów. Informator posiadający mnóstwo pomysłowych i przydatnych funkcjonalności jest świetnym narzędziem dla organizatorów wycieczek, jednakże są one zbyt ukryte. Warto byłoby umożliwić szybie wyszukiwanie tych informacji mogących usprawnić wycieczkę po Wrocławiu. Dzięki swej prostocie serwis jest bardzo przejrzysty w wersji mobilnej. Jednak przy zagłębieniu się w dalsze zakątki serwisu odkryć możemy pewne niedogodności i błędy. Przykładowo na niektórych podstronach (m.in. Kursy wymiany walut) logo zlewa się z hamburger menu. Jeśli już jesteśmy przy kursie walut, korzystanie z kalkulatora - który swoją drogą mógłby być wyróżniony na stronie głównej - w wersji mobilnej jest delikatnie niewygodne. Przy wyższych kwotach nie jest ona widoczna w całości, prostym rozwiązaniem tej małej niedogodności jest ułożenie pól tekstowych horyzontalnie.

Reasumując, visitwroclaw.eu mimo swoich paru błędów jest bardzo dobrym i funkcjonalnym serwisem turystycznym dla osób planujących wizytę we Wrocławiu, jak i dla mieszkańców chcących lepiej poznać swoje miasto.

Artykuł został opublikowany w Interaktywnie.

01

Wrzesień

2016

01 Wrzesień 2016

KOLEJNY ROK ZA NAMI

Zbliżający się koniec lata nie martwi chyba tylko nas...nadchodzi jesień, a wraz z nią nasza firmowa tradycja - kolejny wyjazd urodzinowy!

Tym razem jeszcze bardziej wyjątkowy ponieważ świętujemy nie tylko 6 urodziny Agencji Crafton, ale również pierwszy roczek naszego start-up'u Photler. W długi listopadowy weekend (11-13.11) wybieramy się do naszych bliskich sąsiadów – Słowacji. Planujemy spędzić trzy dni w jedynej na świecie stolicy graniczącej jednocześnie z dwoma państwami (Węgry na południu oraz Austria na zachodzie) – urokliwej i tajemniczej Bratysławie.

Z roku na rok wyjeżdżamy coraz większym zespołem, dlatego znalezienie jednego miejsca, które pomieści nas wszystkich było nie lada wyzwaniem. Na szczęście, jako, że nie ma dla nas rzeczy niemożliwych oraz najbardziej cenimy nowatorskie rozwiązania będziemy mieszkać na...statku zacumowanym w samym centrum Bratysławy! W planach, jak zawsze, mamy całodzienne zwiedzanie, dobrą zabawę oraz nocne eskapady po mieście. Jeżeli uda się wygospodarować trochę czasu wybierzemy się również na jednodniową wycieczkę do Wiednia. Oczekujcie obszernej fotorelacji.

W tym roku zdjęciami będziemy się chwalić na swoich kontach w serwisie Photler! :)

Czechy - Agencja interaktywna Crafton Poznań

26

Sierpień

2016

26 Sierpień 2016

Ocena User Experience serwisu www ZUS

Nowa odsłona serwisu internetowego ukazuje, iż ZUS wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Internautów. Na pierwszy rzut oka widać znaczący progres w stosunku do poprzedniej wersji. Unowocześnienie warstwy wizualnej sprawia, iż serwis jest przejrzysty w odbiorze oraz zachęca do eksploracji treści. Widać duży nakład pracy związany z opracowaniem nowej architektury informacji. Szeroki zakres treści został podzielony na logiczne kategorie, a duże dropdown menu pozwala na szybkie odnalezienie poszukiwanych zagadnień. Z pewnością jest to jeden z elementów, który przełoży się na większą satysfakcję użytkowników podczas korzystania z serwisu. Trochę gorzej sprawdza się menu w wersji mobilnej, które mogłoby zostać wdrożone w formie fullscreen.

Niestety strona główna sprawia wrażenie dość monotonnej. Slajder porusza interesujące tematy, jednak trudno przeskanować szybko jego treści. Slajdy powinny być atrakcyjne wizualnie i zachęcać w jasny sposób do przejścia dalej. Tutaj następuje przeładowanie komunikatami już na wstępnym etapie. Odbiorca nie wie, w jaki element kliknąć. Zbyt duży wybór to czasem utrudnienie ścieżki użytkownika, a nie jej usprawnienie. Brakuje wyróżnionego i prostego call-to-action. Szczególnie uwidacznia się to podczas przeglądania serwisu na urządzeniu mobilnym, gdzie każdy slajd ma inną wysokość, co może doprowadzić do frustracji użytkownika.

Pozytywną zmianą jest podkreślenie na pierwszym planie panelu logowania z polami, które wcześniej pozostawały ukryte. Z drugiej strony wyraźnie ograniczono prezentację sposobów kontaktu z ZUSem. Być może ma to związek z celami biznesowymi serwisu, lecz jest to dość znacząca zmiana. Aktualnie trudniej odnaleźć kluczowe formy kontaktu. Wśród plusów nowej strony głównej należy także wymienić mocno wyróżnione kafle pod slajderem. Jednak sposób działania odnośników do stron zewnętrznych mógłby zostać ujednolicony. Scrollując niżej układ staje się bardziej jednolity, ale jednocześnie brakuje tu podkreślenia najważniejszych treści. Być może warto ograniczyć liczbę wyświetlanych elementów w sekcji Polecane na rzecz lepszej ich prezentacji.

Zagłębiając się dalej można odkryć wiele interesujących dla grup docelowych treści. Zapoznawanie się z nimi jest wygodne dzięki przejrzystym podstronom oraz użytecznej nawigacji. Serwis wzbogacono o kilka podstawowych, przydatnych podczas przeglądania funkcjonalności takich jak filtrowanie w kalendarzu. Trochę mylące dla użytkownika mogą być mocno podkreślane daty oraz porządkowanie większości treści według nich. Szczególnie w przypadku podstawowych informacji czy bazy wiedzy ważniejsze wydaje się być prezentowanie treści poprzez tematykę, a nie datę dodania materiału.

Do pełnego zadowolenia brakuje poprawnego funkcjonowania niektórych wdrożonych elementów. Występują problemy z czatem, który mógłby być szybkim i często wykorzystywanym kanałem kontaktu dla Internautów. Mapa placówek jest zbyt mała w stosunku do innych elementów oraz nie została zintegrowana z listą jednostek. Z kolei na urządzeniach mobilnych użytkownik nie może nawet wpisać kodu pocztowego… Jednak z pewnością udało się pozostawić za sobą wizerunek przestarzałej instytucji państwowej. Może serwis nie wzbudza zachwytu, ale jest przejrzysty i poprawny. Dopracowanie kilku elementów poprawi użyteczność oraz przełoży się na zadowolonych z obsługi online odbiorców. Mam nadzieję, że to tylko pierwszy krok ZUSu w kierunku lepszej komunikacji w Internecie.

Artykuł został opublikowany w Interaktywnie.

23

Czerwiec

2016

23 Czerwiec 2016

Crafton jedną z najwyżej ocenianych przez klientów agencji interaktywnych w Polsce!!!

Od wielu lat jesteśmy jedną z najlepiej ocenianych agencji w Polsce w badaniu satysfakcji klientów przeprowadzanym przez instytut Millward Brown na zlecenie magazynu Media Marketing Polska. W najnowszym wydaniu raportu "Agencje Interaktywne" jeszcze bardziej poprawiamy wyniki zajmując we wszystkich kategoriach najwyższe miejsca! Aż w pięciu kategoriach otrzymaliśmy pierwszy wynik wśród wszystkich agencji interaktywnych w Polsce!

 • Zadowolenie ze współpracy z Agencją - nr 1 wśród wszystkich agencji
 • Widać bezpośredni związek pomiędzy działaniami agencji i wysokością sprzedaży - 1 miejsce
 • Oferuje strategiczne i długofalowe rozwiązania - 1 miejsce
 • Zadowolenie z kreacji i produkcji - 1 miejsce
 • Zadowolenie z obsługi klienta - 1 miejsce
 • Agencja przestrzega zasad etyki zadowodowej - 2 miejsce
 • Projekty agencji są skuteczne - 2 miejsce
 • Ma dobrą opinię wśród osób z branży - 2 miejsce
 • Czy poleciłby Pan/Pani agencję swojemu przyjacielowi - 2 miejsce
 • Agencja rozumie brief - 3 miejsce

Przy tej okazji dziękujemy wszystkim Klientom za zaufanie i przemiłą współpracę!

Biuro - Agencja interaktywna Crafton Poznań

06

Maj

2016

06 Maj 2016

Poznajcie Photler!

Na początku kwietnia uruchomiliśmy serwis dostępny w modelu subskrypcyjnym o nazwie Photler. Umożliwia on budowanie stron internetowych użytkowników w oparciu o gotowe szablony z wykorzystaniem intuicyjnego edytora CMS. W efekcie tworzy się baza inspirujących do podróży fotografii z całego świata, co od początku stanowiło nasz główny cel.

Photler to nasz pierwszy autorski projekt. Dzięki zaangażowaniu całego zespołu nie tylko wystartowaliśmy z unikatowym i kompleksowym produktem, ale przede wszystkim zbliżyliśmy się do siebie, a nasze grono powiększyło się o kilkoro nowych, utalentowanych osób.

Mimo że strona prężnie funkcjonuje, społeczność użytkowników się rozwija, a na mapie przybywają piny coraz bardziej egzotycznych lokalizacji, nie ustajemy w dążeniu do perfekcji. Przy wsparciu dedykowanego zespołu projektowego stale pracujemy nad rozbudową i optymalizacją serwisu oraz tworzymy jego wizerunek w sieci.

Przekonajcie się sami www.photler.com.

24

Marzec

2016

24 Marzec 2016

Spokojnych Świąt Wielkanocnych życzy Crafton!

Biuro - Agencja interaktywna Crafton Poznań

01

Marzec

2016

01 Marzec 2016

Nasze własne biuro. Nareszcie!

Po blisko pół roku intensywnych prac architektonicznych oraz remontowych, wraz z początkiem lutego wprowadziliśmy się do naszego nowego biura. Mimo, że minął już ponad miesiąc od przeprowadzki, nieustannie udoskonalamy przestrzeń nadając jej unikalnego charakteru. Opisując biuro nie sposób pominąć słowo PRZESTRZEŃ. Doskonale przemyślane i zaaranżowane 170 m2 sprawia, że mimo pracy na open space czujemy się tutaj wyjątkowo swobodnie i przytulnie. Do tego geometryczne kształy, neonowe kolory, ultra wygodne fotele oraz widok na miasto dodają nam energii każdego dnia. Przekonajcie się sami!

Zapraszamy do ścisłego centrum Poznania na Woźną 14/5.
Nasz nowy ekspres do kawy spisuje się znakomicie :-).

Biuro - Agencja interaktywna Crafton Poznań Biuro - Agencja interaktywna Crafton Poznań
Więcej zdjęć na Facebooku.

17

Luty

2016

17 Luty 2016

Ocena User Experience nowego serwisu Nokaut.pl

Miejsce, w którym użytkownik szuka najbardziej atrakcyjnych ofert, a jednocześnie czuje charakter produktów? Brzmi świetnie! Sama idea to dobry pomysł na wyróżnienie się w coraz bardziej konkurencyjnym otoczeniu. Użytkownik z łatwością nawiguje pomiędzy serwisami. Jednak po bliższym spojrzeniu na serwisy grupy Nokaut.pl można zauważyć jak wprowadzenie koncepcji w życie bywa trudne. Zróżnicowanie butików tematycznych polega w zasadzie na duplikacji stron głównych dla poszczególnych grup produktowych. Z pewnością spójność brandingowa marki została utrzymana, lecz trochę zbyt sztywno trzymano się wizualizacji serwisu głównego. Po wejściu na poszczególne serwisy tematyczne różni się jedynie logo i zawartość kafli poniżej. Brakuje dostosowania układu treści. Osoby pasjonujące się modą w inny sposób przeglądają serwis niż te zainteresowane motoryzacją. Warto trochę bardziej dopasować strukturę serwisów do oczekiwań odbiorców.

Wchodząc do wybranego butiku można przeglądać polecane produkty oraz specjalne kafle. Przyjaźnie dla użytkownika została zaprojektowana porównywarka produktów (szkoda, że tylko dwóch). Od samego początku zwracana jest na nią uwaga poprzez proponowane porównania. Natomiast z widoku kafla produktu nie działa funkcja dodania do zestawienia (plus w lewym narożniku). Użytkownik napotyka także tematycznie dopasowane artykuły. Niestety schemat nawigacyjny jest mylący – na stronie głównej użytkownik klika w artykuł, jednak w rzeczywistości oprócz pojawienia się pop-upu zostaje on przeniesiony do strony bazy artykułów. Po zamknięciu warstwy zamiast powrotu do poprzedniego widoku pojawia się lista artykułów. Natomiast będąc na stronie głównej w żaden sposób nie można przejść do tej bazy. Innym interesującym elementem są listy producentów danych podkategorii. Choć w takiej formie spodziewałabym się raczej rankingu najbardziej popularnych produktów/producentów, a nie zestawienia liczbowego oferty produktowej.

Serwisy w dużej mierze oparte są na pop-upach (artykuły, strony produktów…). Użytkownik intuicyjnie przegląda kolejną lub poprzednią treść. Duży plus za wdrożenie rozwiązania połączonego z nawigacją klawiaturą. Przechodząc w końcu do meritum serwisów, czyli użytkownik ze swobodą porównuje produkty mając do dyspozycji widok listy lub kafli oraz ich ceny w poszczególnych sklepach. Uwagę zwraca nieklikalna ocena sklepu wyświetlana na liście produktów oraz stronie produktu. Jednakże nigdzie nie zawarto informacji, co to jest za ocena (nawet na stronie producenta w serwisie). Oczywiście użytkownik często dokonujący zakupów online domyśli się, że to oceny z serwisu Opineo. Sama strona produktu jest przejrzysta, zwiera przemyślane i ustrukturyzowane informacje.

Nowe serwisy najwięcej tracą podczas przeglądania na urządzeniach mobilnych (wersja responsywna). Porównywanie cen często odbywa się w sklepach stacjonarnych, co implikuje konieczność posiadania dopracowanej wersji mobilnej. Niestety Nokaut.pl musi w tym aspekcie jeszcze wiele dopracować. Niektóre elementy nie wyświetlają się prawidłowo, funkcja porównywania została wyłączona (działa jedynie w przypadku już gotowych zestawień proponowanych przez system). Przechodząc do strony produktu niekiedy użytkownik zostaje przescrollowany do końcówki opisu produktu lub specyfikacji. Z kolei w głównym serwisie Nokaut.pl układ strony produktu jest mniej logiczny – pierwszeństwo mają podobne propozycje przed opisem produktu. Zapoznając się z artykułami użytkownik nie może przejść do następnego lub kolejnego, a dolna strefa pozostaje pusta przez problem z wyświetlaniem produktów w temacie. Podsumowując w chwili obecnej serwisy są poprawne, ale należy dokładnie przeanalizować je zarówno pod względem użyteczności, jak i po prostu funkcjonalności poszczególnych elementów.

Artykuł został opublikowany w Interaktywnie.

11

Styczeń

2016

11 Styczeń 2016

Nasze podsumowanie 2015 roku w branży Interaktywnej

1. Najważniejszy sukces 2015
Weryfikacją sukcesu serwisu internetowego lub aplikacji najczęściej jest zachowanie użytkowników oraz osiąganie celów biznesowych firmy. Trudno wskazać najważniejszy sukces 2015 roku nie posiadając pełnych danych. Z tego powodu zamiast najważniejszego sukcesu ux przytoczę realizację, która moim zdaniem zmienia trochę rzeczywistość internetową oraz wpływa bezpośrednio na zachowania odbiorców. Już od dwóch lat na rynku oferowane jest rozwiązanie Wikiwand. Internauta może skorzystać z personalizowanej warstwy wizualnej dla serwisu Wikipedia oraz licznych dodatkowych funkcjonalności. Ten zupełnie nowy wymiar user experience Wikipedii jest dostępny od 2015 roku również na urządzenia mobilne, co doskonale ukazuje serwis internetowy Wikiwand. Wygodne przeglądanie interesujących treści, geolokalizacja i indywidualne podejście do designu to nowa odsłona mobilna popularnej Wikipedii. Potwierdzeniem są pozytywne oceny z AppStore. Już wkrótce ma pojawić się aplikacja na system Android.

2. Największa porażka 2015
Po ostatnich zmianach z uwagą patrzyłam jak będzie wyglądać przyszłość marki Merlin. Szybko rosnący w siłę zespół UX, liczne obietnice innowacyjnych zmian i zapowiedzi nowości wyostrzyły moją ciekawość. Niestety serwis, niekiedy nazywany nowym Amazonem, nie sprostał wymaganiom rynku. W 2015 roku usłyszeliśmy, że kolejny raz jest na sprzedaż. Nowa inicjatywa Merlinfood pozostawiała wiele do życzenia, a ostatecznie marka prawdopodobnie całkowicie odeszła od tej koncepcji (aktualnie serwis merlinfood.com funkcjonuje pod brandingiem Almy, nie jak wcześniej Merlina). O Merbooku firma także już nie wspomina tak chętnie... Podsumowując można było spodziewać się więcej – biznesowo i ux-owo. Jednak cały czas czekam na odrodzenie się marki, być może jeszcze nas zaskoczy.

3. Najciekawszy trend 2015
W minionym roku zauważalny był spory ruch w redesignie serwisów informacyjnych (m.in. Gazeta.pl, Bloomberg, Guardian). Rozpoczęto walkę o prosty design, który nada trochę lekkości serwisom z dużą ilością treści. Oprócz tego część właścicieli serwisów pokusiła się o próbę dotarcia do młodego pokolenia. Odważnym posunięciem wykazała się Grupa Wirtualna Polska, która postawiła na nowoczesne podejście do designu o2.pl. Serwis przypomina bardziej aplikację niż typowy serwis internetowy. Wyróżnikiem są dodatkowe akcje w narożnikach ekranu, które mają poprawić użyteczność dla osób regularnie korzystających z serwisu. Z kolei Onet poszedł o krok dalej – uruchomiony został serwis Noizz. Nie tylko odważne kolory, ale także treści są dopasowane do millenialsów. Przytoczone przykłady ukazują, iż coraz częściej podczas projektowania serwisy dopasowywane są do charakterystycznych zachowań młodszych grup docelowych. Wyzwaniem jest, by sprostać wymaganiom nowych pokoleń, zżytych prawie od narodzin z digitalem.

4. Trendy, które powinniśmy obserwować w 2016
Trendy web design delikatnie ewoluują z roku na rok. W 2016 roku cały czas możemy spodziewać się minimalizmu, fullscreenowych menu, wykorzystania mocnej kolorystyki i nastawienia na typografię. Fonty będą odgrywać coraz większą rolę w designie. Poprzez ich atrakcyjne wykorzystanie lepiej przyciągają uwagę niż zdjęcie. Zauważalny może być trend projektowania serwisów internetowych z dużymi fotografiami w tle, a białymi/jednokolorowymi elementami na pierwszym planie (m.in. tekst, przyciski). Projektanci nie boją się również odejścia od standardów. Często wychodzą poza grid, by nadać projektowi świeżości i nowoczesności. Z drugiej strony dzięki serwisom bogatym w animacje i mikrointerakcje doświadczenie użytkownika będzie dopracowane nawet w najmniejszych szczegółach. Pojawi się jeszcze więcej serwisów internetowych zbudowanych jak aplikacje. Charakterystyczny będzie brak przeładowań oraz wykorzystywanie frameworków takich jak angular.js czy react.js. Wszystko, by ścieżka użytkownika stała się jak najbardziej płynna, bez potencjalnych punktów odpływu ruchu.

5. Wyzwania na 2016
W najbliższym roku wyzwania będą zbliżone do tych, z którymi UX zmaga się każdego roku. Po pierwsze koncepcja, architektura informacji, prototypowanie i badania. Zawsze należy podkreślać, iż dobry serwis przemyślany jest od samego początku. Za wspaniałym designem i dopracowanym wdrożeniem powinna kryć się przemyślana strategia, która stworzy spójny serwis zgodny z celami biznesowymi i potrzebami grupy docelowej. W samym centrum musimy stawiać użytkownika – to z pewnością nie zmieni się w najbliższym czasie. Z roku na rok jest coraz łatwiej, gdyż więcej firm zaczyna dostrzegać korzyści z user experience. 2016 rok rozwinie podejście personalizacji w ramach serwisów. Istotne będzie wyróżnienie się na tle branży, a jak największa satysfakcja odbiorców to jeden z kluczowych czynników. Z tego powodu tworząc serwis warto zastanowić się nad możliwością dostosowania całego serwisu lub poszczególnych treści do użytkownika. Nie tylko w aspekcie wizualnym, ale także funkcjonalności czy automatyzacji marketingu. Kolejnym wyzwaniem, o jakim warto wspomnieć, to strategia omnichannel. Często firmy stosują wielokanałową komunikację, ale rzadko bywa ona spójna. W najbliższych latach z pewnością większy nacisk zostanie położony na zadbanie o każdy punkt styku na linii klient-marka, by wywołać całościowe pozytywne doświadczenie klienta. Sam kanał online musi nastawić się nie tylko na projektowanie dostosowane do rozdzielczości telefonu czy komputera, ale uwzględnić również opcje niestandardowo duże (4K). Na koniec czysto narzędziowe wyzwanie, czyli Project Comet. Nowy program Adobe ma być dostępny w 2016 roku i zrewolucjonizować projektowanie funkcjonalne serwisów internetowych. Zobaczymy, co z tego wyniknie :)

6. Ocena obecnej kondycji branży (na podstawie wydarzeń bieżącego roku)
Branża UX w roku 2015 funkcjonuje sprawnie i efektywnie. Kolejne realizacje ukazują, iż coraz więcej agencji i marek przykłada dużą wagę do jakości uruchamianych serwisów internetowych. Zatem za atrakcyjnymi wizualnie interfejsami kryje się odpowiednie podejście user experience. Pojawia się także większe zrozumienie oraz chęć do przeprowadzania badań użyteczności. Dodatkowo następuje ciągły rozwój podejścia RWD. Jak widać branża analizuje zmiany w zachowaniach użytkowników i dostosowuje swoje działania do aktualnych potrzeb rynku. Na tle innych krajów uważam, że Polska wypada dobrze. Oby tak dalej!

7. Najlepsza kampania/akcja 2015 roku
W obszarze UX wyróżniam Moje ING jako długofalową akcję 2015 roku. Marka od początku roku komunikowała wprowadzany serwis transakcyjny. Zwracając uwagę nie tylko na nowe rozwiązanie, lecz również na proces jego budowy, ING stworzyło kampanię informacyjną wykorzystującą m.in. kanał marki w serwisie YouTube. Seria regularnie zamieszczanych filmów wprowadza klientów w świat kreacji i user experience. Przekonuje, że nowy system odpowiada na potrzeby użytkowników i sztab ludzi pracuje nad jak najlepszym rezultatem. Liczba wyświetleń wskazuje, iż wielu obecnych lub potencjalnych klientów śledziła losy nowego ING. Sam serwis uruchomiony w listopadzie 2015 roku wyróżnia się na tle branży. Prosty i przyjazny design wsparty jest przemyślanymi rozwiązaniami i funkcjonalnościami ułatwiającymi zarządzanie finansami. Dużym plusem są liczne badania użyteczności przeprowadzane z udziałem respondentów. Serwis został wdrożony responsywnie. Użytkownicy mają do dyspozycji ten sam system na różnych urządzeniach, bez konieczności instalowania aplikacji. Jest to duże ułatwienie, które ujednolica bankowość internetową i wpływa na przyjemność użytkowania.

Artykuł został opublikowany w Nowy Marketing.

20

Grudzień

2015

20 Grudzień 2015

I znowu święta...

W tym roku “wyjątkowo“ życzymy Ci wszystkiego co najlepsze.
A czego konkretnie? Sprawdź, kliknij!

Biuro - Agencja interaktywna Crafton Poznań

03

Grudzień

2015

03 Grudzień 2015

NASZA OCENA NOWEGO SERWISU NOIZZ.PL

Premiera serwisu NOIZZ jest zauważalna szczególnie w social mediach, gdzie trwa silna kampania marki. Z założenia ten serwis contentowy ma dostarczać treści młodym odbiorcom. Dużo, szybko, językiem „młodych”, z wieloma grafikami - odpowiednio dla specyfiki konsumowania informacji przez docelową grupę Internautów. I takie zadanie właśnie spełnia. Jednak trzyma się przy tym prostoty i znanych rozwiązań. Serwis z pewnością nie rzuca na kolana designem czy innowacyjnym podejściem do eksploracji treści.

Biorąc pod uwagę użyteczność serwisu z pewnością mogę ją określić jako poprawną. Prosty układ architektury informacji i przejrzysta nawigacja nie jest przekombinowana. Jasne kafle artykułów, czysty podział kategorii tematycznych i specjalnych typów treści na stronie głównej to standardy zapewniające wygodę podczas korzystania z serwisu. Strategia polegająca na braku standardowych form reklamowych z pewnością poprawia stronę wizualną serwisu. Jednak w dość długim układzie niektóre sekcje mogą nie być czytelne na pierwszy rzut oka np. rozbita na kilka części sekcja Popularne.

Mimo wszystko użytkownik z łatwością porusza się pomiędzy stronami serwisu, a zawarte tam treści są dostosowane do grupy docelowej. Przyjęta forma pozwala szybko przeskanować wzrokiem treść artykułu, którego przejrzysty układ wzbogaca duża liczba zdjęć oraz treści zaciągane z social media. Brakuje jednak informacji, w jakiej kategorii tematycznej użytkownik się znajduje (choćby w menu głównym). Uproszczeniem w ruchu po interesującej nas tematyce są tagi. Niestety można odnieść wrażenie, że od autora tekstu zależy czy są one wykorzystywane i w jakim stopniu.

Na podstronie artykułu każdą wolną przestrzeń zajmują kafle innych artykułów. Widzimy je u góry, z boku, na dole... Czasem warto ograniczyć te przestrzenie, decydując się tylko na najbardziej optymalne. Denerwującym fragmentem designu są mocno wyróżnione opcje sharowania treści. Niekiedy pojawia się sytuacja, gdy do dyspozycji użytkownika pozostawiane są 3 duże panele social mediów w tym samym momencie. Wystarczy tylko jeden, naprawdę :) Z plusów: tutaj również widać nastawienie na młodych odbiorców poprzez mnogość kanałów udostępniania m.in. wykorzystanie w wersji mobilnej WhatsAap.

Skoro już jesteśmy przy mobile to oceńmy wersję responsywną serwisu. Prostota wyglądu powoduje, że treści prezentowane są w sposób przejrzysty. Jednak pewne niedopracowanie szczegółów utrudnia wygodne przeglądanie treści w każdej sytuacji m.in. zmiana lokalizacji przycisków doczytywania treści czy brak nawigacji przy wynikach wyszukiwania.

Wśród pozytywów warto wymienić dopracowanie takich elementów jak strona 404, wyniki wyszukiwania, strona partnera czy archiwum serwisu. Na stronie quizu wygodną funkcjonalnością jest panel z licznikiem pytań bez odpowiedzi. Zachęca on do dokończenia quizu, przy czym korzysta się z niego w sposób bardzo intuicyjny.

Podsumowując po serwisie szumnie nazwanym nowym medium digitalowym Millenialsów można byłoby spodziewać się więcej. Przy pierwszej wizycie brakuje powiewu świeżości i poczucia, że rozpoczyna się właśnie kolejna era portali informacyjnych. Całość przegląda się prosto i wygodnie, jednak brakuje dopracowania szczegółów, co powinno być priorytetowe przy tak prostym designie.

Artykuł został opublikowany w Interaktywnie.

12

Listopad

2015

12 Listopad 2015

LITEWSKIE SMAKI

W ostatni weekend mieliśmy okazję świętować już piąte urodziny naszej Agencji! Dla odmiany wyruszyliśmy na wschód, by wspólnie odkrywać uroki Wilna i okolic.

Uzbrojeni w aparaty fotograficzne spacerowaliśmy po urokliwych uliczkach napotykając po drodze liczne zabytki stolicy Litwy. Nawet deszczowa pogoda nie mogła nas powstrzymać przed poznaniem tutejszej historii, architektury i kultury.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Ostrej Bramy i bogato zdobionego Sanktuarium Maryjnego. Wyjątkowe pomniki, kościoły zachwycające każdym detalem i przepięknie zachowane kamienice sprawiały, że nogi niosły nas jeszcze dalej. Zdobyliśmy dwa punkty widokowe: na Górze Trzykrzyskiej podziwialiśmy panoramę miasta za dnia, z kolei Wieża Giedymina ukazała nam Wilno wieczorową porą. Te widoki na długo pozostaną z nami!

Niezapomniane wrażenie wywarła na nas także dzielnica artystyczna, która spodobała się szczególnie naszym projektantom graficznym. W końcu ich dusze artystyczne poczuły się jak w domu ;) Zmęczeni aktywnym zwiedzaniem rozkoszowaliśmy się pyszną kuchnią litewską i lokalnymi alkoholami. Każdy spróbował czegoś nowego – cepelinów, karaimskich kibinów czy kawy z żołędzi…

Jeden dzień przeznaczyliśmy na wyjazd poza miasto. Udaliśmy się do Troków, czyli niewielkiej miejscowości położonej w otoczeniu lasów i jezior. Celem naszej wycieczki był okazały XV-wieczny zamek. Podczas pobytu każdy z nas poczuł wyjątkowy charakter tego miejsca związany z niezwykłą lokalizacją: do zbudowanej na wyspie twierdzy można dotrzeć jedynie drewnianym mostkiem.

Tym razem udało nam się wrócić jeszcze 11 listopada do Poznania, by rozkoszować się smakiem marcińskich rogali. Mając w myślach niezapomniane momenty wspólnego wyjazdu czujemy się jeszcze silniejszym zespołem. Takim od zadań specjalnych ;) Zapraszamy – jesteśmy gotowi na nowe wyzwania!

Biuro - Agencja interaktywna Crafton Poznań

01

Listopad

2015

1 Listopad 2015

Nasz nowy produkt - Photler

Po wielu latach pracy wyłącznie nad projektami dla naszych klientów podjęliśmy decyzję. Decyzję z którą nosiliśmy się od kilku lat. Budujemy własny produkt!

W pierwszym kwartale 2016 roku planujemy zaprezentować usługę dostępną w modelu subskrypcyjnym o nazwie Photler. Będzie to serwis umożliwiający podróżnikom budowę własnych stron internetowych ze zdjęciami w oparciu o gotowe szablony przy użyciu intuicyjnego edytora CMS. Użytkownicy będą mogli zaznaczać swoje fotografie na interaktywnej mapie, a także przeglądać zdjęcia z całego świata zrobione przez najlepszych fotografów. Galerie będą wzbogacone o funkcjonalność bloga, pełne wsparcie dla urządzeń mobilnych oraz bezpieczny hosting w chmurze.

Ze względu na dużą niszowość serwis od samego początku będzie kierowany na rynki zagraniczne i będzie dostępny wyłącznie w wersji angielskiej.

„Od wielu lat regularnie otrzymuję zapytania o możliwość przygotowania strony z fotografiami podobnej do WorldInMyLens.com. Dlatego widzę, że istnieje zapotrzebowanie na łatwy w obsłudze kreator stron dla fotografów.” – mówi Piotr Kulczycki, pomysłodawca serwisu Photler.

Od wielu tygodni prowadzimy intensywne prace projektowe i wdrożeniowe, tak żeby jeszcze przed końcem roku udostępnić wybranym użytkownikom zamkniętą wersję beta. Po więcej informacji zapraszamy na Photler.com.

17

Październik

2015

17 Październik 2015

Senior web developer poszukiwany!

Agencja interaktywna Crafton to niewielki zespół pasjonatów technologii internetowych. Codziennie pracujemy dla dużych klientów z całego świata. Budujemy złożone serwisy www dla największych marek: Amica, PKP Intercity, Aviva, Hilton, Ergo Hestia, Microsoft, Comarch... Kochamy naszą pracę i wspaniale czujemy się we własnym towarzystwie. Nasze biuro w centrum Poznania to miejsce pełne pasji, inspiracji i szalonej energii. To tu odpoczywamy najlepiej! Naprawdę :-).

Gwarantujemy, że nie znajdziesz lepszego miejsca w Poznaniu!

W związku z rozwojem firmy poszukujemy programisty PHP / lead developera.

Od kandydata oczekujemy:

 • świetnej znajomości PHP i MySQL popartej doświadczeniem,
 • bardzo dobrej znajomości JavaScript, CSS3, HTML5,
 • doświadczenia we wdrożeniach większych serwisów www i aplikacji webowych,
 • entuzjazmu, zaangażowania, chęci dzielenia się wiedzą,
 • znajomość języka angielskiego pozwalającą na swobodne korzystanie z dokumentacji technicznej.


W zamian zaoferujemy...

 • udział w ciekawych międzynarodowych projektach,
 • atrakcyjne wynagrodzenie w zależności od doświadczenia i umiejętności,
 • umowę o pracę lub samozatrudnienie,
 • elastyczny czas pracy,
 • pracę w zespole pełnych pasji ludzi (częste wyjścia i wyjazdy integracyjne),
 • pracę w biurze w samym centrum Poznania.


Jeśli czujesz, że potrzebujemy właśnie Ciebie zgłoś się niezwłocznie do nas przesyłając na adres praca@crafton.pl swoje CV wraz z listem motywacyjnym.

01

Październik

2015

01 Październik 2015

TO JUŻ 5 LAT!

Zaskakujące, jak czas szybko płynie w dobrym towarzystwie. Nie ma spotkania przy piwku bez wspominania wyjazdu do Pragi, a już możemy zacząć odliczać dni do następnej podróży.

Za niecałe dwa miesiące zgodnie z naszą firmową tradycją będziemy świętować kolejne urodziny Agencji. Każdy wyjazd jest dla nas wyjątkowy. Zwiedzaliśmy już Mediolan – włoską stolicę designu, zajadaliśmy się Bratwurst'ami i innymi specjałami kuchni niemieckiej w Berlinie, odkrywaliśmy w sobie talent barmański w irlandzkim browarze Guinnessa w Dublinie, a także podziwialiśmy jedną z najpiękniejszych stolic Europy, czeskie Złote Miasto Pragę.

W tym roku wybieramy się na Litwę. Mimo, że wyjazd dopiero 7 listopada, już teraz przygotowujemy program wycieczki. Głównym celem wyjazdu jest Wilno, ale w planach mamy także zwiedzanie Kłajpedy, Rygi lub Trakai. Na Litwie będziemy pełne 3 dni. Czas pokaże, jakie plany uda nam się zrealizować. Pewność mamy tylko do jednego - ponownie czeka nas wspaniały czas razem pełen uśmiechu, wspólnego zwiedzania, dobrego piwa i zarwanych nocy.

Litwa - Agencja interaktywna Crafton Poznań

02

Wrzesień

2015

02 Wrzesień 2015

Czym jest UX? - Katarzyna Hanuszek, UX Specialist

User Experience to najkrócej mówiąc ogół wrażeń i doświadczeń użytkownika korzystającego z danego produktu lub usługi.

Istnieje wiele fachowych definicji User Experience. Autorem jednej z nich jest Don Norman "Architekt User Experience", światowy guru badań użyteczności:

"User Experience obejmuje wszystkie aspekty interakcji użytkownika z firmą, jej usługami oraz produktami. Pierwszym wymogiem doskonałego User Experience jest spełnienie potrzeb konsumenta bez zbędnych przeszkód i kłopotów. Następnym jest prostota i elegancja produktów, których posiadanie jest przyjemnością, przyjemnością użytkowania."

Innymi słowy projektowanie zgodne z praktykami UX (User Experience Design) ma na celu dostarczanie systemów, produktów lub projektów wywołujących pozytywne doświadczenia u użytkowników wchodzących z nimi w interakcję. Kluczowym zadaniem projektanta UX jest zdefiniowanie preferencji danej grupy docelowej (tworzenie person) w celu dostarczenia produktu maksymalnie dopasowanego do jej potrzeb. Celem działań każdego specjalisty User Experience jest osiągnięcie satysfakcji użytkowników.

UX w mojej pracy

Realizując projekt zawsze staram się wyjść o krok dalej w zdefiniowaniu potrzeb użytkowników. Wiem, że to jak określają swoje odczucia i oczekiwania względem testowanego serwisu internetowego jest jedynie wierzchołkiem ich rzeczywistych potrzeb. Uważam, że prawdziwe User Experience daleko przekracza poza dostarczanie konsumentom tego, o czym mówią, że tego chcą lub tylko produktu z listą niezbędnych cech. Dobry projektant pozytywnych doświadczeń użytkownika powinien potrafić na tyle dobrze poznać swoją grupę docelową, by móc dostarczyć rozwiązania spełniające wszystkie potrzeby użytkownika, zwłaszcza te będące poza obszarem jego świadomości.

Pojęcia powiązane
- Architektura informacji
- User Centered Design
- Service Design
- Customer Experience

Warto przeczytać
- „Don't Make Me Think”, Steve Krug
- "Architektura informacji w serwisach internetowych", Louis Rosenfeld, Peter Morville UX Magazine, Uxmag.com

Artykuł został opublikowany w Nowy Marketing.

04

Sierpień

2015

04 Sierpień 2015

DLACZEGO WORDPRESS? SPÓJRZ NA NIEGO Z NOWEJ PERSPEKTYWY

Nie tylko dla blogerów

Duża grupa Internautów słyszała już nieraz o WordPressie. Niestety większość użytkowników kojarzy ten system głównie z blogowaniem oraz darmowymi (czyli często w ich przekonaniu gorszej jakości) rozwiązaniami. Jednak powoli coraz więcej osób odkrywa potencjał, jaki tkwi w tym narzędziu. Nie chodzi tu tylko o blogerów. Mnogość funkcji i łatwość zastosowań powoduje, że firmy wybierają WordPressa jako system zarządzania treścią dla swoich stron internetowych, często bardzo rozbudowanych.

Kilka faktów

WordPress rozwinął się z blogowej platformy do pełnego systemu zarządzania treścią (CMS). Jest to open source'owe narzędzie zbudowane w oparciu o PHP oraz MySQL. System umożliwia proste, szybkie i efektywne tworzenie oraz zarządzanie serwisami, a przy tym w pełni bezpłatne. Poza kosztem nakładu pracy programisty nie obowiązują tu żadne licencje czy abonamenty.

Projektując stronę internetową w oparciu o system WordPress można wykorzystać jedną z dostępnych darmowych szat graficznych. Jednak marki najczęściej decydują się na dedykowany projekt graficzny przygotowany przez agencję. Strona internetowa zostaje dostosowana do indywidualnych potrzeb, jednocześnie nadal pozostając łatwą w obsłudze dzięki zarządzaniu w panelu WordPressa. Redaktor czy administrator serwisu szybko nauczy się jego obsługi, a w przyszłości będzie mógł tą wiedzę wykorzystać przy innych serwisach zbudowanych w oparciu o ten silnik.

Narzędzie do osiągnięcia sukcesu

Osoby zarządzające stronami internetowymi doceniają łatwość obsługi systemu WordPress. Nie wymaga on specjalistycznej, technicznej wiedzy od użytkownika, dzięki czemu często właściciele mniejszych firm czy pracownicy mogą bez problemu edytować zawartość serwisu internetowego. Eliminuje to dodatkowe koszty wynikające z zatrudnienia informatyka do wprowadzenia zmian tekstu lub grafiki.

Wysoka jakość projektów oraz dobry content marketing serwisów opartych o WordPress wpływa na wysokie ich postrzeganie przez Google. Konsumenci poszukując produktów lub usług łatwiej mogą odnaleźć taką stronę internetową. Kolejnym ułatwieniem są dodatki i rozszerzenia do WordPressa związane z zarządzaniem słowami kluczowymi i meta danymi w ramach pozycjonowania strony internetowej. System jest zaprojektowany przyjaźnie pod względem SEO. Ponadto odpowiednio tworzone projekty dostosowują rozdzielczość strony do typu urządzenia użytkownika (są responsywne).

Rzeczy, których nie spodziewalibyście się po WordPressie

WordPress jako system typu open source dostarcza użytkownikom najnowsze rozwiązania. Deweloperzy rozwijający system udoskonalają go poprzez nowe pluginy, bezpłatnie dostępne dla każdego. Pozwalają one na korzystanie z wielu funkcji przy zachowaniu efektywności kosztowej. Dzięki wysokiej użyteczności systemu bezproblemowo można dodawać multimedia (m.in. zdjęcia, video, prezentacje, dokumenty). Jednocześnie można tworzyć dedykowane dodatki dla bardziej złożonych funkcjonalności. Dołączając do tego interesujący content oraz integrację z social media powstaje charakterystyczny serwis wyróżniający się na tle konkurencji.

Dobre praktyki

Przy odpowiednio przygotowanej stronie internetowej nawet nie widać, że została stworzona w oparciu o WordPressa. Zespół projektowy dostosowuje wygląd strony tworząc dedykowane grafiki i wdraża dostosowane do wymagań firmy funkcjonalności. Poniższe strony pokazują, że w ten sposób projektowane są interesujące graficznie, ale również funkcjonalne serwisy:
• Coca-Cola - www.cocacolabrasil.com.br
• Italio Restaurants - www.italiokitchen.com
• Mashable - www.mashable.com
• Qumak - https://www.qumak.pl/
• Uniwersytet Warszawski - www.uj.edu.pl
Szeroki wachlarz korzyści systemu WordPress czyni z niego odpowiednie rozwiązanie dla wielu projektów. Spójrz na niego z nowej perspektywy i przekonaj się, że warto :)

Artykuł został opublikowany w Nowy Marketing.

20

Lipiec

2015

20 Lipiec 2015

Audioteka się zmienia. Nowa strona to tylko początek. NASZA OCENA NOWEGO SERWISU Audioteka.com.

Odnowienie serwisu internetowego Audioteka.pl to z pewnością krok w dobrym kierunku. Strona wizualna serwisu jest teraz o wiele lżejsza, przyjemniej przegląda się treści, a ich układ jest bardziej przejrzysty. Minimalizm głównego menu serwisu jest podstawowym atutem nowej wersji Audioteki. Teraz użytkownik ma do dyspozycji podstawowe akcje i może skupić się na głównym celu serwisu, czyli przeglądać dostępne książki. Dużo przestrzeni zostało zaoszczędzone dzięki liście rozwijanej kategorii, z której korzystanie jest szybkie, wygodne i użyteczne.

Aktualnie coraz częściej projektowane są serwisy z wyszukiwarką w pierwszoplanowej pozycji. Tak jest również tutaj. Niestety sam mechanizm wyszukiwania pozostawia wiele do życzenia. Brak wyszukiwania kontekstowego czy podpowiedzi w polu wyszukiwania utrudnia odnajdywanie audiobooków. W przypadku wpisania nazwiska autora z literówką system nie podpowiada możliwych innych wyszukiwań oraz nie zachęca do zapoznania się ze zbliżonymi pozycjami. W ten sposób traceni są potencjalni klienci zniechęceni brakiem wyników wyszukiwania. Warto pomyśleć nad usprawnieniem tego fragmentu ścieżki użytkownika.

Pozytywnym aspektem serwisu jest przejrzysta strona danego audiobooka oraz jej integracja z takimi sekcjami jak opinie czy inne pozycje zakupione przez klientów. Dla niezdecydowanych stworzono różne kolekcje, które ułatwiają wybór pozycji. Zatem prezentacja treści została prawidłowo zaprojektowana, niestety nie można tego samego powiedzieć o Mojej Półce. Panel zarejestrowanego użytkownika w żaden sposób nie jest zintegrowany z aplikacją mobilną. Użytkownik nie ma możliwości płynnego przejścia pomiędzy urządzeniami w celu kontynuowania słuchania audiobooka. Od strony zarządzania kontem brakuje również historii transakcji i aktywności, co może być przydatne dla klientów. Z kolei sam proces zakupu jest intuicyjny i wygodny. Dobrym rozwiązaniem jest dedykowana strona wyjaśniająca mechanizm działania serwisu dla nowych użytkowników.

Podsumowując serwis internetowy Audioteka.pl przeszedł pozytywną przemianę, jednak niektóre dość istotne funkcjonalności nie zostały dopracowane. Ważnym mankamentem jest brak responsywności serwisu, która staje się ‘must have’ w obecnych czasach. Z uwagi na wersję beta serwisu istnieje szansa, że te elementy zostaną jeszcze poprawione. Oby tak było.

Artykuł został opublikowany w Interaktywnie.

29

Czerwiec

2015

29 Czerwiec 2015

Ponownie na podium! Dziękujemy!

Pierwszą połowę roku kończymy wyjątkowo satysfakcjonująco. Zgodnie z najnowszą publikacją "Raport Specjalny - Agencje Interaktywne 2015" wydanym przez Media & Marketing Polska, po raz kolejny zostaliśmy uznani za jedną z najlepszych agencji interaktywnych w Polsce.

Nasi Klienci docenili nas przede wszystkim za przebieg współpracy, jakość obsługi klienta oraz bezpośredni wpływ naszych działań na wzrost ich wartości sprzedaży. Jest nam szczególnie miło, że zadowoleni Klienci polecają naszą Agencję jako odpowiedniego partnera kreującego wizerunek w sieci, dbającego o najwyższy poziom zadowolenia zarówno Klienta jak i użytkownika.

"Po raz kolejny w naszym raporcie Crafton jest jedną z najlepiej ocenianych agencji. Dobrze radzi sobie w nowym biznesie, rozwija zespół i poprawia wyniki finansowe" - czytamy w najnowszym raporcie MMP.

Uhonorowanie naszej ciężkiej pracy napędza nas do działania. Drugą połowę roku rozpoczynamy z nową energią, dzięki której nieustajemy w dążeniu do dostarczania coraz doskonalszych kreacji.

Dziękujemy i czekamy na więcej!
Zespół Agencji Interaktywnej Crafton

Biuro - Agencja interaktywna Crafton Poznań

11

Maj

2015

11 Maj 2015

Nowa odsłona serwisu internetowego najstarszej uczelni w Polsce

Po wielu pracowitych miesiącach z dumą prezentujemy nowy serwis internetowy najlepszej uczelni wyższej w Polsce – Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Tym samym, jest to nasz kolejny projekt zrealizowany dla instutucji użyteczności publicznej.

W trakcie prac projektowych stanęliśmy przed wyzwaniem zaprojektowania serwisu internetowego odzwierciedlającego rangę i powagę instytucji państwowej przy jednoczesnym zachowaniu lekkości i nowoczesności. Podczas realizacji projektu za cel obraliśmy stworzenie głównego serwisu Uczelni, który będzie przyjazny dla użytkownika, a jednocześnie łatwy w rozwoju. Rezultaty naszych prac są w pełni satysfakcjonujące. Dostarczyliśmy nowoczesny serwis internetowy wpisujący się w najnowsze trendy stosowane w branży interaktywnej, zgodny z normami i zasadami User Experience oraz zoptymalizowany dla użytkowników niedowidzących (WCAG 2.0). Przejrzysty układ graficzny oraz szeroki zakres funkcjonalności uatrakcyjniły przekaz oraz znacznie wpłynęły na wzrost pozytywnych doznań użytkownika (UX). Co ważne, wysoka funkcjonalność została połączona z przyjaznym wyglądem, który zyskał uznanie środowiska akademickiego oraz studentów regularnie odwiedzających serwis.

Serwis internetowy Uniwersytetu Jagiellońskiego jest dostępny pod dotychczasowym adresem www.uj.edu.pl

Nieustannie projektujemy i wdrażamy coraz to nowocześniejsze rozwiązania. Spodziewajcie się niebawem kolejnej porcji inspiracji!

Biuro - Agencja interaktywna Crafton Poznań

19

Kwiecień

2015

19 Kwiecień 2015

Jakie są obecnie trendy w projektowaniu stron?

Ostatnio zauważamy, iż osoby zaangażowane po stronie firm w projekty tworzenia nowych serwisów internetowych stają się coraz bardziej świadome. Mają już doświadczenie w kreacji nowego serwisu lub chętniej poszerzają swoją wiedzę. W rezultacie wymagania stają się wyższe, a potrzeby bardziej dostosowane do użytkowników i nowych trendów.

Responsive web design nie jest już nowością, a wręcz podstawowym wymogiem. Nowoczesne układy kafelkowe czy one page wywierają wrażenie, ale już nie takie jak jeszcze rok, dwa lata temu... Internet prezentuje wiele tego typu stron, zatem nie wywołują one efektu „wow”.

Rozwiązaniem jest łączenie atrakcyjnego wyglądu z user experience i testami użyteczności. Wtedy kreujemy intuicyjne serwisy, które zachwycają. Wśród aktualnych trendów warto wyróżnić nastawienie na komunikację wizualną. Im mniej tekstu, tym lepiej. Coraz częściej oprócz standardowych grafik wykorzystujemy dużą typografię i dedykowane infografiki, które są mocno spersonalizowane pod Klienta.

Projektując serwisy internetowe dominuje podejście aplikacyjne oraz mobile first. Już od strony głównej przeważa prostota i minimalizm. Szczególnie jest to uwydatnione w serwisach, które odchodzą od standardowej nawigacji. Można zaobserwować nawigacje pionowe lub minimalistyczne, wykorzystujące elementy graficzne jako przejście do menu.

Nietypowe podejście interesuje odbiorców i zachęca ich do eksploracji treści. Właśnie efekt zaskoczenia może być przewagą nad konkurencyjnymi serwisami, która przechyli szalę sukcesu na naszą stronę. Jednocześnie nadal popularny jest flat design. Choć swoich zwolenników zaczyna również mieć jego kontynuacja, czyli material design odchodzący od spłaszczonych grafik.

Artykuł został opublikowany w raporcie Interaktywnie.

31

Marzec

2015

31 Marzec 2015

Wszelkie znaki na niebie i ziemi mówią, że tej Wielkanocy wszystkim udzieli się Wielka Moc.

Biuro - Agencja interaktywna Crafton Poznań

18

Luty

2015

18 Luty 2015

Użyteczna prasówka, czyli przegląd serwisów „do kawy”
- Anna Roth, Head of UX w Agencji Interaktywnej Crafton

Podczas mojej pracy lubię być na bieżąco nie tylko z nowymi trendami, ale też z ciekawostkami i artykułami z zakresu user experience. Pomaga mi w tym krótka lista serwisów, jakie przeglądam każdego dnia. Taka moja mała prasówka przed pracą czy między pracą nad projektami i spotkaniami z klientami. Oczywiście z kubkiem kawy w ręku :-).

Poranne newsy

Dzień zaczynam od newsletterowego przeglądu branży, a potem sięgam do Smashing Magazine, UX Magazine i UX Booth. Prawie codziennie czekają tam na mnie nowe artykuły. Tematyka jest różnorodna, ale cały czas krążę w świecie UCD (user-centered design). Raz dowiaduję się więcej o architekturze informacji, innym razem o tak ważnym przy projektach ROI. Niezależnie od tematyki teksty są interesujące i czytam je z przyjemnością. Z uwagi na różnorodność autorów, każdy z pewnością znajdzie treści w odpowiadającym mu stylu. Uzupełnieniem są artykuły z sekcji user experience daily w serwisie Interaction Design Foundation. Zachęcam szczególnie do czytania porad dotyczących badań z użytkownikami. Z reguły są to krótkie artykuły, więc doskonale sprawdzają się również jako przerwa w trakcie pracy.
www.smashingmagazine.com
www.uxmag.com
www.uxbooth.com
www.interaction-design.org/ux-daily

UX tkwi w detalach

Bardziej drobiazgowe rozwiązania oglądam za pośrednictwem Little Big Details. Jak sama nazwa wskazuje szczegóły mają znaczenie. Tym większe, gdy mówimy o doświadczeniu użytkownika. Zawsze trafię tu na interesujące „smaczki”, jakie sama chętnie wdrożyłabym w realizowanych projektach. Szerokie spektrum tematyki inicjuje moje szare komórki do jeszcze bardziej wytężonej pracy, by osiągnąć równie użyteczne elementy. Być może kiedyś to właśnie mój pomysł się tam znajdzie :)
www.littlebigdetails.com

Poszukiwanie własnej muzy

W trakcie dnia inspiracje i motywację do pracy czerpię z serwisów typu Speckyboy Design Magazine. Oprócz działu UX najbardziej przemawiają do mnie Weekly News i inne zestawienia, gdzie w jednym miejsce mogę szybko zobaczyć wiele inspiracji i wybrać te najbardziej odpowiednie dla mnie. Gdy tylko coś przykuje moją uwagę, od razu wchodzę na dany serwis lub czytam case study. Pomaga mi to mieć cały czas głowę pełną ciekawych rozwiązań i pomysłów.
www.speckyboy.com

Jak już pewnie zauważyliście przeglądanie milionów serwisów i projektów przemawia do mojej wyobraźni. Z tego powodu CSS Author nigdy nie pozwala mi się nudzić. Moim nałogiem stało się przeczesywanie ogromu treści dla desktopu i wersji mobilnych.
www.cssauthor.com/inspiration/

Gdy na horyzoncie pojawiają się problemy...

Artykuły artykułami, ale kiedyś nadchodzą ciemne chmury nad konkretny projekt. Jak tylko mam jakąś wątpliwość wchodzę na Stack Exchange, a dokładniej grupę user experience. Jest to proste forum internetowe, gdzie każdy może zadać pytanie lub udzielić rady. Często wystarczy, że wyszukam wątki zbliżone do pojawiającego się problemu i już otrzymuję zestaw opinii na dany temat. Polecam każdemu, kto szybko chce zasięgnąć opinii bardziej doświadczonych osób.
www.ux.stackexchange.com

16

Styczeń

2015

16 Styczeń 2015

User Experience polskich witryn internetowych

Polska branża internetowa z roku na rok coraz bardziej rozwija się w zakresie user experience. Potwierdzeniem tego zjawiska jest rozszerzanie kompetencji agencji interaktywnych. Jeszcze kilka lat temu tylko niektóre z nich oferowały badania użyteczności oraz rozwiązania uwzględniające zachowanie odbiorców. Obecnie obserwujemy trend tworzenia dedykowanych zespołów w ramach agencji czy nawet wyodrębnionych jednostek organizacyjnych.

Redesigny serwisów internetowych z ostatniego roku podążają za światowymi trendami user experience. Można zaobserwować proste layouty, intuicyjne nawigacje i funkcjonalne dla użytkownika rozwiązania. Szczególnie aktywna była branża publicystyczna. Szereg serwisów informacyjnych (m.in. RP, Onet, Interia) dokonał weryfikacji podejścia do przeglądania treści. Dostosowanie układu serwisów do zachowań czytelników oraz ich personalizacja przekłada się na wzmożoną eksplorację treści.

Nie tylko tego typu serwisy wpływają na rosnący poziom użyteczności polskiej sieci – powstające serwisy korporacyjne czy sklepy internetowe stawiają na szeroko pojęty customer experience management. Przedsiębiorstwa kładą nacisk na kwestie użyteczności i badania zachowań klientów na każdym etapie prac agencji, jak również po ich zakończeniu. Wpływa to znacząco na efektywność i użyteczność stosowanych rozwiązań. Wysoka świadomość zespołów UX wewnątrz firm oraz zauważalny wzrost zapytań ze strony klientów sugeruje, iż user experience cały czas będzie przybierał na znaczeniu.

Artykuł został opublikowany w raporcie Interaktywnie.

18

Grudzień

2014

18 Grudzień 2014

Radosnych Świąt Bożego Narodzenia!

Na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia życzymy Wam samych magicznych chwil!
Jak co roku mamy dla Was interaktywną świąteczną grę. Tym razem bawimy się ze Świątecznym Pac-Man'em!

Biuro - Agencja interaktywna Crafton Poznań

12

Listopad

2014

12 Listopad 2014

Żegnaj Prago!

Kolejne urodziny naszej agencji za nami. Tym razem by uczcić to wyjątkowe wydarzenie wybraliśmy się na długi weekend do jednego z najpiękniejszych miast Europy – Pragi.

Jak co roku wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń i naładowani pozytywną energią. Praga ugościła nas w najlepszym stylu… było słońce, piękne widoki i fantastyczna atmosfera. Całe dnie uzbrojeni w aparaty fotograficzne, plan miasta i wygodne buty przemierzaliśmy miasto w poszukiwaniu najbardziej urokliwych zakątków. Każda minuta tego wyjazdu była pełna niezapomnianych wrażeń. Jednego dnia spacerowaliśmy po Moście Karola, zachwycaliśmy się Katedrą Świętego Wita czy podziwialiśmy obrazy Alfonsa Muchy, innego wspinaliśmy się na coraz to wyższe punkty widokowe by móc uwiecznić panoramę tego Złotego Miasta. Wieczorami natomiast, zmęczeni po całym dniu intensywnego zwiedzania, zasiadaliśmy przy wspólnym stole i degustowaliśmy przysmaki lokalnej kuchni i tradycyjnych czeskich browarów.

Te cztery intensywne dni minęły nam wyjątkowo szybko. Jak to dobrze, że powrót do naszego poznańskiego biura to nie koniec, a nasz nowy początek. Takie wyjazdy pozwalają nam poznać się bliżej, zacieśnić więzi i współtworzyć jeszcze lepsze projekty.

Ireland - Agencja interaktywna Crafton Poznań

03

Listopad

2014

03 Listopad 2014

Senior web developer poszukiwany!

Agencja interaktywna Crafton to niewielki zespół pasjonatów technologii internetowych. Codziennie pracujemy dla dużych klientów z całego świata. Budujemy złożone serwisy www dla największych marek: Amica, PKP Intercity, Aviva, Hilton, Ergo Hestia, Microsoft, Comarch... Kochamy naszą pracę i wspaniale czujemy się we własnym towarzystwie. Nasze biuro w centrum Poznania to miejsce pełne pasji, inspiracji i szalonej energii. To tu odpoczywamy najlepiej! Naprawdę :-).

Gwarantujemy, że nie znajdziesz lepszego miejsca w Poznaniu!

W związku z rozwojem firmy poszukujemy programisty PHP / lead developera.

Od kandydata oczekujemy:

 • świetnej znajomości PHP i MySQL popartej doświadczeniem,
 • bardzo dobrej znajomości JavaScript, CSS3, HTML5,
 • doświadczenia we wdrożeniach większych serwisów www i aplikacji webowych,
 • entuzjazmu, zaangażowania, chęci dzielenia się wiedzą,
 • znajomość języka angielskiego pozwalającą na swobodne korzystanie z dokumentacji technicznej.


W zamian zaoferujemy...

 • udział w ciekawych międzynarodowych projektach,
 • atrakcyjne wynagrodzenie w zależności od doświadczenia i umiejętności,
 • umowę o pracę lub samozatrudnienie,
 • elastyczny czas pracy,
 • pracę w zespole pełnych pasji ludzi (częste wyjścia i wyjazdy integracyjne),
 • pracę w biurze w samym centrum Poznania.


Jeśli czujesz, że potrzebujemy właśnie Ciebie zgłoś się niezwłocznie do nas przesyłając na adres praca@crafton.pl swoje CV wraz z listem motywacyjnym.

20

Październik

2014

20 Październik 2014

KOLEJNY ROK RAZEM

Wydawałoby się, że jeszcze wczoraj świętowaliśmy w Dublinie trzecie urodziny naszej agencji, a tu już wielkimi krokami zbliżają się czwarte. Jak co roku, zgodnie z tradycją, aby godnie uczcić to wydarzenie wybieramy się całym zespołem w podróż do kolejnego europejskiego miasta. Po Mediolanie, Berlinie i Dublinie czas na Złote Miasto - Pragę. W stolicy Czech będziemy przebywać od 8.11. do 12.11. Z doświadczenia wiemy, że brak planu jest najlepszym planem dlatego naszym jedynym celem jest zabawa i integracja. Pewne jest, że przy tak zgranym i kreatywnym zespole na pewno będzie dużo do opowiadania! Już niebawem spodziewajcie się obszernej foto relacji :)

Odliczamy dni!

Czechy - Agencja interaktywna Crafton Poznań

30

Wrzesień

2014

30 Wrzesień 2014

SPECJALISTA OD USER EXPERIENCE POSZUKIWANY!

Agencja interaktywna Crafton aktualnie poszukuje zdolnej osoby, która chciałaby się wcielić w rolę starszego specjalisty od UX w naszym biurze w centrum Poznania.

Zakres obowiązków…

 • Przygotowywanie projektów funkcjonalnych (makiet i prototypów) serwisów internetowych,
 • Opracowywanie koncepcji złożonych serwisów www oraz strategii marek online,
 • Udział w warsztatach z klientem,
 • Przeprowadzanie badań UX z użytkownikami,
 • Zarządzanie przebiegiem projektu, opiniowanie projektów graficznych, bezpośredni kontakt z klientem,


Od idealnego kandydata oczekujemy…

 • Zrozumienia zasad dotyczących użyteczności stron www oraz tworzenia architektury informacji,
 • Znajomości trendów w projektowaniu interfejsów użytkownika i User Experience,
 • Znajomości programu do tworzenia klikalnych makiet: np. Axure lub Balsamiq,
 • Doświadczenia w zakresie przeprowadzania testów użyteczności.


W zamian zaoferujemy...

 • udział w ciekawych, międzynarodowych projektach, pracę dla największych marek pracę w zespole młodych i pełnych pasji ludzi,
 • atrakcyjne wynagrodzenie uzależnione od umiejętności i doświadczenia,
 • elastyczny czas pracy,
 • możliwość pracy zdalnej lub w naszym biurze w centrum Poznania.


Jeśli czujesz, że potrzebujemy właśnie Ciebie zgłoś się niezwłocznie do nas przesyłając na adres praca@crafton.pl swoje CV wraz z listem motywacyjnym.

19

Sierpień

2014

19 Sierpień 2014

Web developer poszukiwany!

Agencja interaktywna Crafton aktualnie poszukuje zdolnej osoby, która chciałaby się wcielić w rolę starszego programisty PHP.

Od kandydata oczekujemy:

 • bardzo dobra znajomość PHP, MySQL i Javascript/jQuery poparta doświadczeniem,
 • umiejętność kodowania stron WW zgodnie ze standardem W3C,
 • doświadczenie w innych technologiach będzie wielkim plusem :-),
 • dokładność i terminowość wykonania powierzonych zadań,
 • zdolność analitycznego myślenia,
 • znajomość języka angielskiego pozwalającą na swobodne korzystanie z dokumentacji technicznej oraz prowadzenie konwersacji.


W zamian zaoferujemy...

 • udział w ciekawych międzynarodowych projektach,
 • pracę w zespole młodych i pełnych pasji ludzi,
 • elastyczny czas pracy,
 • atrakcyjne wynagrodzenie uzależnione od umiejętności i doświadczenia,
 • możliwość pracy zdalnej lub w naszym biurze w centrum Poznania.


Jeśli czujesz, że potrzebujemy właśnie Ciebie zgłoś się niezwłocznie do nas przesyłając na adres praca@crafton.pl swoje CV wraz z listem motywacyjnym.

16

Lipiec

2014

16 Lipiec 2014

Ocena nowego layoutu serwisu Filmweb

Zmiana layoutu strony głównej serwisu Filmweb.pl była zapowiadana już od dłuższego czasu. Pierwszym krokiem w marcu tego roku była zmiana logotypu, nawigacji, uproszczono menu. Wtedy również pojawiły się elementy graficzne zwiastujące planowane zmiany.

Kolorystyka nowego layoutu strony głównej nawiązuje do odczucia widza sali kinowej. Dominująca czerń w tle powoduje, że zdjęcia oraz wyróżnione elementy graficzne są lepiej eksponowane. Elementem przyciągającym i skupiającym uwagę użytkownika jest slider z prezentacją gorących newsów. Przejścia do konkretnych wiadomości uzyskujemy wyłącznie poprzez najechanie na miniaturę newsa pod sliderem. Wydaje się to zbyt dużym ograniczeniem w nawigacji, które można rozwiązać poprzez dodanie strzałek umożliwiających przejście do następnego artykułu. Taka funkcjonalność byłaby spójna ze sposobem nawigacji zaproponowanym w innech sekcjach strony głównej.

Przebudowany dział newsów to chyba największa zmiana w porównaniu z poprzednią wersją serwisu. Użytkownik uzyskuje możliwość zapoznania się z 5 najnowszymi artykułami. Jeśli chce zobaczyć ich większa ilośc ma do dysopozycji przycisk dynamicznego rozwinięcia o kolejne. Można starsze newsy rozwijać bez ograniczeń w ilości a jeśli już znajdziemy artykuł, który nas zaintryguje nie mamy możliwości powrotu do rozwiniętej wcześniej listy. Jest to dość irytujące i mocno obniża ocenę za funkcjonalność. Sugeruję również dodanie przycisku "szybkiego powrotu do góry"co ułatwi szybki powrót do elementów znajdujących się w topie serwisu. Drugą sugestią jaką mam jest możliwość dodania zakotwiczenego menu wraz z panelem użytkownika co może znacznie poprawić sprawną nawigację z każdego miejsca strony głównej.

Poszczególne sekcje strony głównej zostały zaprojektowane bez konsekwencji. Każdy artykuł jest wzbogacony o zdjęcie jednak jeśli w jego treści znajduje się wideo nie ma o tym informacji w postaci zółtej ikony, która jest używana w innych miejscach do oznaczenia takiego materiału. Niektóre nazwy sekcji są klikalne, niektóre nie a jeszcze inne zostały "wzbogacone" o dodatkowe rozszerzenie "zobacz więcej", które jest niczym innym jak powtórzeniem funkcji przejścia do tego działu. Myślę, że warto pomyśleć o jednej wspólnej koncepcji działania nagłówków tak żeby użytkownik serwisu wiedział jaką one mają funkcje. Chcę w tym wątku zwrócić uwagę na sekcję "nie przegap dzisiaj w tv", która wyświetla filmy i seriale, które są pokazywane w dniu dzisiejszym w różnych programach telewizyjnych. Zabawnie brzmi nazwa tej sekcji zestawiona z prezentowanymi filmami, które już danego dnia były wyświetlane. Możemy dzięki temu poczytać o filmie, który właśnie przegapiliśmy.. Rozwiązaniem tego problemu może być stworzenie archiwum dnia, do którego byłyby przenoszone pozycje, które już zostały wyemitowane.

U dołu strony znajdują sie odnośniki do nowości, rankingów filmów, seriali, premier gier oraz nadchodzących gier oraz nadchodzących filmów. Z tej pozycji mamy możliwość wejścia tylko w konkretny tytuł, który jest w niej wymieniony tekstowo, ponieważ nazwy sekcji nie linkują do konkretnych działów gdzie znajdują się wszystkie informacje, a według mnie powinny tak robić. Przy tej okazji chcę zwrócić uwagę na niekonsekwentne stosowanie nazw raz z dużej raz z małej litery, co również dla uważniejszych użytkowników może być mylące w ocenie co jest czym. W stopce znajduje się mapa strony z powtórzonymi nazwami z górnego menu. Drobną niekonsekwencją jest to, że opcje dodania filmu, serialu, gry lub osoby nie posiadają nagłówka, który opisałby tą sekcje.

Przed projektantami oraz szczególnie specjalistami od user experience jest jeszcze sporo pracy. Obecnie strona główna przypomina trochę wersję beta, która wymaga dopracowania i przeprowadzenia analiz oraz badań nad ergonomią i właściwą nawigacją.

Artykuł został opublikowany w Interaktywnie.

27

Czerwiec

2014

27 Czerwiec 2014

Wyniki badania satysfakcji klientów agencji interaktywnych

Instytut Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Magazynu Media & Marketing Polska przygotował kolejną edycję badania satysfakcji klientów agencji interaktywnych działających w Polsce.

Znaleźliśmy się w grupie najlepiej ocenianych agencji, które zostały zakwalifikowane do badania. W poszczególnych badanych parametrach poprawiamy wyniki z zeszłego roku. Respondenci ocenili Nas bardzo wysoko w następujących kategoriach:


Pierwsze miejsce:

 • "Usługi agencji są warte pieniędzy jakie jej płacimy"


Drugie miejsce:

 • "Projekty zrealizowane przez agencję są skuteczne"
 • "Agencjawspółpracuje w zakresie rozwiązywania problemów marketingowych"
 • "Przestrzega zasad etyki zawodowej"
 • "Zadowolenie z kreacji i produkcji agencji"
 • "Zadowolenie ze strategii, badań oraz analiz przeprowadzonych przez agencję"


Trzecie miejsce:

 • "Agencja ma dobrą opinię wśród osób z branży"
 • "Agencja informuje jasno i szczegółowo w jaki sposób wydawany jest budżet"
 • "Zadowolenie ze współpracy z agencją"
 • "Zadowolenie z obsługi Klienta"


Na pytanie: Czy poleciłbyś agencję swojemu przyjacielowi zajęliśmy ex aequo trzecie miejsce poprawiając pozycję z zeszłego roku.

Oceny osób, z którymi współpracowaliśmy przy okazji niedawno zakończonych projektów są dla nas cenną wskazówką na jakie elementy powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę. Porównanie z największymi agencjami działającymi w Polsce jest pokazuje, że jesteśmy solidnym i godnym zaufania partnerem, który stale podnosi poziom świadczonych usług.

Ireland - Agencja interaktywna Crafton Poznań

08

Maj

2014

08 Maj 2014

OCENA NOWEGO SERWISU GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO

Porównując nowy serwis internetowy GUS do jego poprzednika widać kluczowe zmiany nie tylko pod względem wizualnym, lecz również użytkowym. Niedawno wdrożona wersja serwisu jest przyjazna dla użytkownika oraz udostępnia szereg przydatnych funkcjonalności.

Po wejściu na stronę od razu widać odświeżoną architekturę informacji oraz atrakcyjny projekt graficzny. Wykorzystano szeroką paletę kolorów, lecz dzięki zachowaniu równowagi całość wygląda bardzo estetycznie. Pozytywną zmianą jest odejście od starego układu serwisu na rzecz nowoczesnego widoku treści. Głównym elementem nawigacyjnym jest nieszablonowe menu z ikonami ułatwiające odnalezienie kluczowych informacji. Szkoda, że nie jest zakotwiczone. Niekiedy brakuje przemyślanej ścieżki użytkownika oraz odpowiednich odnośników. Przykładowo brakuje powiązania pomiędzy kalendarium i kalendarzem rocznym. Duży plus za przejrzystą prezentację opcji kontrastu zwiększających czytelność serwisu.

Strona główna prezentuje się interesująco, nie jest przeładowana niepotrzebnymi treściami. Zmniejszono liczbę wyświetlanych aktualności oraz wprowadzono nowe moduły. Slajder promujący najważniejsze informacje jest dobrym pomysłem. Wykonanie już trochę gorsze – sam projekt i wdrożenie nie jest wystarczające, należy również zadbać o treści nowego serwisu. W tym przypadku nieatrakcyjne grafiki znacząco odstają od koncepcji wizualnej serwisu. Ciekawą propozycją jest narzędzie prezentujące wskaźniki statystyczne na przestrzeni ostatnich lat. Jednak dla zainteresowanych użytkowników brakuje przekierowania do podstrony prezentującej szczegółowe dane. Każdego roku GUS opracowuje wiele publikacji, kalendarium na stronie głównej pozwala na zorientowanie się w tym harmonogramie. Warto zwrócić uwagę, iż archiwalne wydarzenia przenoszą użytkownika do danej treści. Z pewnością jest to przydatne narzędzie poszukiwania najbardziej aktualnych opracowań.

Podczas przeglądania serwisu można napotkać użyteczne rozwiązania, które potwierdzają wykorzystanie przez GUS najlepszych praktyk z zakresu web design, web usability oraz user experience. Erę mobilności zwiastuje nie tylko responsive web design, lecz także kody QR w panelu funkcjonalności w wersji desktopowej. Z kolei moduł plików do pobrania implementowany pod artykułami sugeruje pobranie darmowego oprogramowania do przeglądania plików. Strony poszczególnych urzędów statystycznych, niektóre portale oraz Biuletyn Informacji Publicznej również wdrożono w oparciu o nowy layout. Niestety niedostosowane portale mogą powodować dyskomfort i dezorientację użytkownika. GUS jak najszybciej powinien je odświeżyć, szczególnie elementy głównego menu. Niektóre funkcjonalności wymagają jednak dopracowania. Przykładowo użyteczność podstrony Publikacje mogłaby zostać zwiększona poprzez wbudowaną wyszukiwarkę publikacji.

Ergonomia użytkowania jest równie wysoka także na mniejszych rozdzielczościach ekranu dzięki responsywnemu wdrożeniu. Odpowiednio dostosowano strukturę widoku, menu główne jest przejrzyste i z łatwością można poruszać się po serwisie. Jednak już od strony głównej widać kilka niedociągnięć. Przykładowo nieatrakcyjnie wyglądający slajder z grafikami zawierającymi tekst czy brak możliwości przejścia do kalendarza rocznego. W wersji mobilnej wprowadzono moduł newslettera od razu jako element stały – warto skrócić ścieżkę dotarcia do pola zapisu także w wersji desktopowej.

Nowy serwis na tle innych jednostek administracji oraz urzędów statystycznych (np. Eurostatu) wyróżnia się pozytywnie, a poprzez podstawowe informacje w formie graficznej zachęca użytkowników do zgłębiania danych. Nie należy jednak spoczywać na laurach. Dobrym rozwiązaniem byłoby poproszenie użytkowników o feedback po opublikowaniu serwisu. Zebrane w ten sposób informacje pozwolą na dopracowanie słabych punktów, by strona spełniała wymagania użytkowników i na stałe zagościła w ich przeglądarkach.

Artykuł został opublikowany w Interaktywnie.

18

Kwiecień

2014

18 Kwiecień 2014

Życzymy spokojnych Świąt Wielkanocnych i smacznego jajka!

Biuro - Agencja interaktywna Crafton Poznań

11

Kwiecień

2014

11 Kwiecień 2014

Ocena nowego serwisu Ministerstwa Zdrowia

Nowy serwis internetowy Ministerstwa Zdrowia zaskoczył pozytywnie. Porównując go z poprzednikiem, od razu w oczy rzuca się nastawienie prouserskie oraz wykorzystanie najnowszych trendów w projektowaniu. Strona jest lekka, przejrzysta i przyjazna dla użytkownika. Projekt graficzny odpowiada na powszechnie panujący minimalizm oraz flat design. Wykorzystanie widoku kafelkowego z ikonami upraszcza przekaz oraz organizuje przestrzeń. Zastosowano kolorystkę spójną z identyfikacją wizualną nowego logotypu Ministerstwa Zdrowia. Zauważalne są grafiki dostosowane do specyficznego kąta nachylenia. Dzięki takiemu manewrowi poszczególne sekcje są atrakcyjnie wyróżnione, ale wspólnie tworzą funkcjonalną całość.

Przygodę z serwisem użytkownik zaczyna często od strony głównej. Właśnie taką ścieżkę obrałam. Duże grafiki pozwalają na wyróżnienie głównych sekcji i szybkie zorientowanie się w układzie strony. Mimo dość długiego layoutu przyjemnie przegląda się stronę główną. Użyteczny staje się zakotwiczony przycisk „powrót do góry”. Nowoczesny design widoczny jest również na stronach indeksowych, gdzie kafelkowy wygląd przejrzyście prowadzi użytkownika do miejsca docelowego. Głębiej pomagają w tym breadcrumbsy i boczne menu. Najbardziej widocznym słabym punktem są banery reklamowe w dole strony. Niedostosowanie banerów do nowej wersji serwisu stawia pod znakiem zapytania ich wykorzystanie. Warto poświęcić chwilę na stworzenie nowych.

Funkcjonalności serwisu są użyteczne i przyjazne dla odbiorcy. Główny slajder prezentuje się bardzo dobrze, a jego użyteczność zwiększa zaimplementowany timer rotacji. Szkoda, że aktualności na stronie głównej nie są do końca najnowszymi newsami – pojawiają się te promowane, zamiast te ostatnio dodane. Dużym plusem jest interesująca infografika ochrony zdrowia. Rodzina jako centralna jednostka, z zapewnioną pełną obsługą i pomocą – właśnie taki przekaz jest ważny! Przedstawianie korzyści wzbudza emocje u odbiorców. Dopracowania wymaga jednak rozmieszczenie strzałek nawigacyjnych przy rotatorach (np. główny, aktualności). Wśród modułów serwisu szczególną uwagę zwróciłam na aktualności. Poszczególne newsy posiadają szereg funkcjonalności takich jak opcja „Zwróć uwagę do artykułu”, poleć znajomemu, powiększanie czcionki, drukowanie i pobierz pdf. Brakuje przycisków poleceń social media. Niedociągnięciem wydaje się lokalizacja elementu promującego program In Vitro w wersji desktopowej. Rozczarowaniem są także Multimedia, gdzie zamiast galerii i filmów znajdziemy jedynie odnośniki do 3 aktualności z zamieszczonymi galeriami.

Ponadto struktura informacji przeszła metamorfozę. Dużą korzyścią jest połączenie w jednym elemencie podstron dedykowanych poszczególnym grupom docelowym (np. pacjenci, kadra medyczna). Ułatwia to szybkie odnalezienie potrzebnych informacji, co jest trudne przy normalnej ścieżce w zastosowanej strukturze informacji. Zakotwiczone menu to odpowiedź na panujące trendy i wyjście naprzeciw potrzebom użytkownika. Jednak skoro dostęp do menu jest z każdego poziomu serwisu to jaki cel spełniają kafle prezentujące te same treści? To miejsce lepiej wykorzystać na promocję ważnych treści, lecz ukrytych głębiej w strukturze. Stopka powiela to samo. Niestety nie znajdziemy w żadnym menu kontaktu. Jedyna opcja to przejście z modułu strony głównej (tak samo jak w przypadku „Dla mediów”). Idealnym rozwiązaniem byłoby skrócenie dość długiej strony poprzez zamieszczenie kontaktu jako atrakcyjnego elementu stopki oraz rozróżnienie architektury informacji w poszczególnych miejscach. W serwisie nie znajdziemy również żadnego formularza kontaktowego, co utrudnia i wydłuża ścieżkę kontaktu z Ministerstwem.

Nowoczesny design to jedna strona medalu, drugą jest responsywność serwisu. W końcu Ministerstwo Zdrowia kieruje swój przekaz również do użytkowników mobilnych, których z roku na rok jest coraz więcej. Zmiany układu są przemyślane, całość przegląda się przyjemnie. Jedynie podczas pierwszej wizyty chwilę zajmuje odnalezienie przycisku menu – jest dość słabo zauważalny poprzez wygląd mocno zbliżony do logotypu. Ministerstwo Zdrowia w końcu uzdrowiło swój wizerunek online. Przyjazna użytkownikowi i nowocześnie zaprojektowana strona internetowa jest dobrym krokiem w kierunku Ministerstwa otwartego na potrzeby pacjentów. Serwis spełnia swą funkcję informacyjną dla wszystkich grup docelowych. Zaimplementowano także szereg ułatwień i funkcjonalności (m.in. powiększanie czcionki, wersja dla osób niedowidzących, skróty klawiszowe). Jako jednostka odpowiedzialna za opiekę medyczną warto wysłać sygnał innym, że serwisy internetowe powinny być dostosowane również dla osób z problemami zdrowotnymi.

Artykuł został opublikowany w Interaktywnie.

20

Marzec

2014

20 Marzec 2014

Kiedy, jak i dlaczego, czyli efektywność real-time marketingu

Rynek wymaga od marek działania w oparciu o kompleksowe strategie marketingowe. Konsumenci coraz częściej oczekują integracji i spójności poszczególnych kanałów komunikacji. Skończyły się czasy traktowania Internauty inaczej niż telewidza. W końcu może to być ta sama osoba, szczególnie w obliczu narastającej mody na social tv. Zespoły pracujące na sukces marki muszą stawić czoła nowemu wyzwaniu, jakim jest budowa spójnych wielokanałowych strategii w oparciu o ideę real-time marketingu.

Real-time marketing nabiera coraz większego znaczenia, głównie za sprawą buzzu kreowanego wokół tego terminu. Marki chcąc być „na czasie” dążą do wykorzystywania nowoczesnych rozwiązań marketingowych. Niekiedy nawet wbrew objętym strategiom. Nie należy na ślepo podążać za trendami, lecz dostosowywać je do realiów brandu i przemieniać na własną korzyść. Idealnym rozwiązaniem do tego jest real-time marketing. Jednak wykorzystywany z rozsądkiem i dużą dawką kreatywności. Powielanie utartych schematów w tym wypadku nie sprawdzi się. W końcu największa część tego typu działań charakteryzuje się małym zasięgiem. Tylko te naprawdę wyjątkowe kreacje trafiają do szerokiej rzeszy odbiorców (np. Oreo podczas Super Bowl, Clorox podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi, selfie Ellen DeGeneres podczas gali Oscarów).

Efektywność działań real-time marketingu nadal pozostaje zagadką. Można oczywiście ustrukturyzować proces reakcji w firmie, jak również rozpromować wśród pracowników chęć poszukiwania nowych okazji do zaistnienia w świadomości konsumentów w oparciu o aktualne wydarzenia. Unikać należy jednak tworzenia kreacji dla samego tworzenia. Real-time marketing powinien być spójny z wizerunkiem marki, jej celami i wartościami. Ograniczeniem pozostaje zachowanie się Internautów, które jest spontaniczne i trudne do przewidzenia. Czasem nawet gorszej jakości kreacja może zostać rozpowszechniona i zdobyć popularność, podczas gdy te lepiej dopracowane pozostają niezauważone. Efekty spontanicznych działań mogą być trudne do przewidzenia.

Tak naprawdę real-time marketing dopiero zaczyna kształtować się w świadomości marketerów. Jego ostateczna postać jeszcze jest pod wpływem zmian. Dla wielu firm znaczy on coś innego. Najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest skupienie się na zaangażowaniu. Marki mając do dyspozycji dostępne narzędzia mogą mierzyć poziom oraz jakość zaangażowania w odniesieniu do opublikowanej treści. Bezpośrednia konwersja na sprzedaż jest trudno mierzalna, jednak warto analizować wpływ danego działania na markę oraz porównywać wskaźniki z działaniami innego typu. Optymalnym krokiem jest również wprowadzenie real-time marketingu do stałych działań marki. W przypadku pojawienia się wydarzeń inicjujących kreację rozpoczyna się testowanie kilku wersji treści, następnie skupienie się na najbardziej skutecznej i obserwacja wskaźników. Najbardziej popularnymi miernikami są również liczba udostępnień (zasięg), liczba wyświetleń oraz specyficzne wskaźniki dla poszczególnych kanałów. Przydatne nie tylko do analiz rezultatów, lecz również do wyszukiwania okazji i szybkiego reagowania są dostępne na rynku narzędzia monitoringu treści internetowych.

Artykuł został opublikowany w dodatku do magazynu Marketer+.

26

Luty

2014

26 Luty 2014

Kilka słów o WhatsApp, czyli what’s up po przejęciu

WhatsApp jest mobilną aplikacją oferującą komunikowanie się z innymi użytkownikami w czasie rzeczywistym. Wysoka wartość opiera się na prostocie oraz wysokim zadowoleniu użytkowników z uwagi na brak reklam. Jest to niezwykła alternatywa dla smsów, która może zagrozić operatorom i firmom komunikacyjnym. Prawie każdy już słyszał o przejęciu firmy, gigantycznych kwotach, ambitnych celach na kolejne lata, ale warto zastanowić się nad tą sytuacją chwilę dłużej.

Przejęcie WhatsApp przez Facebooka odbiło się szerokim echem w mediach internetowych. Na pierwszym planie stawiano zatrważającą sumę: 19 mld USD. Śmiałe i chwytliwe teksty przyciągały czytelników, którzy nie do końca rozumiejąc sytuację zaczęli oceniać proces zakupu przez pryzmat wysokiej wyceny. Jednak po pierwsze przedstawiana kwota nie jest w całości wypłacana w USD, lecz również w postaci akcji (z pewnością bardzo wartościowych). A po drugie, co nawet bardziej ważne, w przełożeniu na jednego użytkownika suma transakcji wcale nie jest wysoka. Porównując do ubiegłorocznego przejęcia Instagrama i innych podobnych nabyć, 40 USD za użytkownika nie wydaje się być wygórowaną ceną. Szczególnie zwracając uwagę na bardzo szybki przyrost nowych użytkowników (1 mln/dzień).

W przyszłości wartość firmy może bardzo szybko wzrosnąć. Grupa docelowa ma ogromny potencjał. Nie jest to, jak w przypadku Facebook Messengera, nastawienie na mieszkańców krajów rozwiniętych. Bardzo aktywne są osoby z państw rozwijających się, które cenią prostotę rozwiązania oraz niskokosztowe rozwiązanie jako alternatywę dla drogich rozmów telefonicznych czy wiadomości sms. Tym bardziej, gdy rodzina lub znajomi mieszkają zagranicą. Wtedy oszczędności w codziennej komunikacji mogą być znaczne. Użytkownicy korzystają z aplikacji za darmo w ciągu pierwszego roku, a w kolejnych płacą jedynie 0,99 USD/rok. Nawet osoby o mniej zasobnym portfelu mogą sobie pozwolić na wykup dostępu do WhatsApp. Sprawia to, iż każdego miesiąca z aplikacji korzysta ponad 450 mln użytkowników.

Dynamiczny rozwój aplikacji może być obserwowany jeszcze w ciągu kilku najbliższych lat. Dzięki współpracy z Facebookiem firma otrzymała niezwykłe możliwości, które indywidualnie byłyby trudne do osiągnięcia. Wsparcie oraz zasoby Facebooka są wielką wartością dodaną. Doświadczenie z działalności na skalę światową może jeszcze bardziej rozwinąć WhatsApp. Jednocześnie firma ma szansę pozostać niezależną i nadal mieć wpływ na swój dalszy rozwój (m.in. Jan Koum w zarządzie Facebooka). Wspólnie obie marki będą oferować ludziom pełen zakres komunikacji. Mark Zuckerberg często dzielił się swoim marzeniem o stworzeniu własnego telefonu. Być może WhatsApp to dobra rozgrzewka przed tym projektem. Firma już rozpoczęła współpracę z niemieckim operatorem w celu wprowadzenia dedykowanej usługi. Firmy telekomunikacyjne z pewnością będą w stanie zapłacić wiele, by nie być konkurentem, a partnerem WhatsApp.

Porównując WhatsApp do aplikacji Facebooka niezależność Facebook Messengera jest w pełni zrozumiała. Aplikacje mają różne grupy użytkowników, spełniają inne potrzeby i opierają się na odmiennych celach. WhatsApp chce zastąpić wiadomości sms i na tym skupia swą działalność. Ponadto obecny zakres geograficzny różni się lekko dla każdej z marek. WhatsApp może być również szansą dla Facebooka na dostęp do nastolatków, dla których ten serwis społecznościowy jest coraz mniej atrakcyjny. Młodzi ludzie stale szukają nowych rozwiązań, jeszcze bardziej uproszczonych i idących z duchem czasu. Zatem konsolidacja tych aplikacji nie miałaby racjonalnego powodu z punktu ekonomicznego.

Siła Facebooka polega na aktywnościach użytkowników i powiadamianiu innych o podejmowanych w serwisie akcjach. Podobna strategia może zostać zaimplementowana w WhatsApp. Aplikacja posiada opcję udostępniania lokalizacji przez użytkowników. Może to być idealna okazja do wprowadzenia WhatsApp Offers lub innego narzędzia dla lokalnych przedsiębiorstw. Uwidocznienie aktywności użytkowników może przyczynić się do większego zastosowania aplikacji dla biznesu. Niewykluczone jest również skierowanie aplikacji do nowych grup docelowych – przykładowo jako kanał komunikacji wewnętrznej firmy lub narzędzie szybkiego kontaktu z partnerami biznesowymi czy klientami. Możliwości jest wiele. WhatsApp musi tylko odważyć się wkroczyć w nowy wymiar biznesu. Facebook jest dobrym partnerem do tego.

Jednak, jak każde przedsięwzięcie, również to zawiera w sobie ryzyko. Nie jest jasne przyszłe zachowanie giganta społecznościowego. Wolna ręka dla działalności WhatsApp może kiedyś się skończyć. Już obecnie negatywnie komentowana była chwilowa przerwa w dostępie do usługi niedługo po przejęciu. Użytkownicy źle reagują na zmiany. Ale jakie mogą zostać wprowadzone?

W oficjalnych komunikatach przekaz jest jednoznaczny: zero reklam. Jednak biznes to biznes, więc z pewnością Mark Zuckerberg będzie chciał zmonetyzować działalność WhatsApp. Obecne przychody Facebooka pozwalają na posiadanie w portfolio aplikacji, z których korzyści będą długoterminowe. Uważam, że Facebook poczeka do osiągnięcia magicznej liczby 1 mld użytkowników, a potem rozpocznie przygotowaną wcześniej strategię zarabiania na aplikacji. Typowe rozwiązania raczej się nie sprawdzą, jednak pole do manewru nadal jest duże.

Facebook ma zamiłowanie do zbierania jak największej ilości danych od użytkowników. W końcu nigdy nie wiadomo, co się przyda. Firmy potrafią wiele zapłacić za reklamę skierowaną do ściśle stargetowanej grupy odbiorców. Wprowadzenie szczegółowej rejestracji poprzez zmianę formularza może być pierwszym krokiem do zbierania danych użytkowników i informacji o nich. Stratą będzie główna zaleta aplikacji, czyli anonimowość (ludzie traktują ją jak integralną część telefonu). Facebook uzyskuje również dostęp do szerokiej bazy danych z numerami telefonicznymi użytkowników. Zapewne będzie próbował wykorzystać je do celów marketingowych.

Kolejnym punktem na drodze do korzyści majątkowych może być podwyższenie rocznej opłaty za korzystanie. Jeszcze w tym roku przewidziane jest wprowadzenie połączeń głosowych (obecnie jednie wysyłanie nagranych wiadomości głosowych). Być może pojawi się dodatkowa opłata za dostęp do tej usługi. Zróżnicowany abonament z kilkoma opcjami kwotowymi do wyboru byłby kompromisowym rozwiązaniem. Standardowa opłata nie zostanie zwiększona, ale wzrost przychodu zostanie osiągnięty. Rozwiązanie to byłoby kontynuowane wraz z wprowadzaniem kolejnych funkcjonalności. Dodatkiem mogą być odpłatne gadżety (np. naklejki, emotki). W dalekiej przyszłości próba monetyzacji może oznaczać również wzrost opłaty standardowej (np. 3 USD/rok) lub wprowadzenie elementów rozrywkowych (np. gier).

Należy pamiętać, iż przejęcie WhatsApp nie jest rozwiązaniem na problemy Facebooka (np. zaangażowanie użytkowników, baza odbiorców reklam). Jest to raczej dywersyfikacja oferty firmy. Przy monetyzacji rozwiązania kluczowe są przemyślane działania, by użytkownicy nie odeszli do konkurencyjnych aplikacji. WhatsApp może mieć problemy z osiągnięciem wysokich przychodów pochodzących z innych aktywności niż opłata roczna z uwagi na specyfikę grupy docelowej. Użytkownicy chcą oszczędzać, więc nie wiadomo czy chętnie będą korzystać z dodatkowych usług. Kluczem do sukcesu będzie zatrzymanie użytkowników mimo wprowadzanych zmian, które są nieuniknione.

Artykuł został opublikowany w Social Press.

11

Luty

2014

11 Luty 2014

Web developer poszukiwany!

Agencja interaktywna Crafton aktualnie poszukuje zdolnej osoby, która chciałaby się wcielić w rolę starszego programisty PHP.

Od kandydata oczekujemy:

 • bardzo dobra znajomość PHP, MySQL i Javascript/jQuery poparta doświadczeniem,
 • umiejętność kodowania stron internetowych zgodnie ze standardem W3C (w tym responsywnych),
 • doświadczenie w innych technologiach będzie wielkim plusem :-),
 • dokładność i terminowość wykonania powierzonych zadań
 • zdolność analitycznego myślenia,
 • znajomość języka angielskiego pozwalającą na swobodne korzystanie z dokumentacji technicznej oraz prowadzenie konwersacji.


W zamian zaoferujemy...

 • udział w ciekawych międzynarodowych projektach,
 • pracę w zespole młodych i pełnych pasji ludzi,
 • elastyczny czas pracy,
 • atrakcyjne wynagrodzenie uzależnione od umiejętności i doświadczenia,
 • możliwość pracy zdalnej lub w naszym biurze w centrum Poznania.


Jeśli czujesz, że potrzebujemy właśnie Ciebie zgłoś się niezwłocznie do nas przesyłając na adres praca@crafton.pl swoje CV wraz z listem motywacyjnym.

03

Luty

2014

03 Luty 2014

Z cyklu architekt radzi: fundamenty to podstawa

Ludzie mają różne gusty i preferencje, inne typy architektury im się podobają. Jednak budowla powinna być przede wszystkim solidnie zbudowana i funkcjonalna. Tak samo jest z serwisem internetowym. Często ma przyciągać wzrok, być szybko zaprojektowany i wdrożony. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie – fundamenty też potrzebują chwilę na zastygnięcie. A ostateczny efekt i tak będą oceniać mieszkańcy domu/użytkownicy serwisu.

Projekt jako odpowiedź na potrzeby
Każdy dom jest przeznaczony dla innych mieszkańców. Przed stworzeniem projektu trzeba poznać bliżej ich preferencje. Architekt często nie będzie tam mieszkał. Nie powinno się o tym zapominać przy projektowaniu stron internetowych. Nie trzeba należeć do grupy docelowej, by stworzyć odpowiedni dla niej serwis. Inny wiek, zainteresowania, oczekiwania... To dla nich jest projekt i trzeba o tym pamiętać. Przykładowo teraz każdy krzyczy „mobile”, ale to głównie ludzie młodzi szaleją za smartfonami i tabletami. Wiedza o grupie docelowej może być cennym materiałem do budowy fundamentów. Zatem architekt powinien rozmawiać z użytkownikami i uwzględniać ich w planach jako przyszłych domowników serwisu.

Wszystko zgodnie z planem
Jaki układ drzwi jest najbardziej korzystny? Ile okien potrzeba w sypialni? Gdzie rozplanować łazienki? Milion pytań, na które architekt musi znaleźć odpowiedź. Cały czas myśląc o przyszłych mieszkańcach. Architekt to opiekun domowników. Swoją wiedzą może zadbać o jakość ich życia w nowym domu. Odpowiednia liczba łazienek czy chociażby właściwie rozplanowane gniazdka mogą przyczynić się do mniejszej liczby kłótni o błahe sprawy. Przy serwisach internetowych warto przewidzieć, jak użytkownicy mogą reagować i jakie problemy mogą napotkać. Przejście potencjalnych ścieżek ruchu, zaplanowanie interakcji to jedna z podstawowych kwestii uprzyjemnienia ich wizyty. Tak samo ważne jest ustalenie konkretnych celów strony, które przez cały projekt będą przyświecać jego wykonawcom.

We współpracy siła
Bardzo często architekci dbają o dobrą nawigację, odpowiedni design i szereg innych szczegółów tworzących serwis. Niestety często to nie oni zajmują się wdrożeniem mniejszych elementów, przez co tracą one na jakości. Na pewno każdy z nas odwiedził kiedyś stronę, gdzie przycisk nie działał, treści były nieestetycznie sformatowane i jeszcze kilka innych drobnych niedociągnięć zaważyło na opinii o tym serwisie. Użyteczność strony zależy właśnie od tych interakcji. Oprócz przygotowania projektu architekt powinien być obecny przy wykonywaniu prac. Dzięki temu może na bieżąco kontrolować, by budowany Dom był zgodny z jego wizją. Wystarczy o jedną ścianę za dużo czy dodatkowe okno, a nawet najlepszy projekt może zostać zniszczony. To jakby zobaczyć willę, pięknie wykończony dom. Po wejściu do którego zapadają się deski w podłodze, w łazience cieknie zlew, a z kątów salonu wyglądają pająki. Liczy się dbałość o podstawy, nawet te niewidoczne dla oka.

Błędy, których łatwo uniknąć
Po wejściu na serwis widzisz zlany tekst jednym ciągiem, niepasujące wtyczki społecznościowe, a formularz kontaktu ma milion pól do wypełnienia. Oczywiście bez oznaczenia, które są obowiązkowe. Może zszokować. Pierwsza zasada w projektowaniu to „Znajdź złoty środek”. Każdy chce przekazać jak najwięcej informacji, lecz trzeba umieć wyselekcjonować najważniejsze i na nich skupić uwagę użytkownika. A nie zachęcić go do wyjścia. Gość w serwis to radość dla architekta ☺ Dlatego powinien zadbać o dobre copy, działające funkcje i rzetelne informacje. Wystarczy sformatowanie tekstów, spójny przekaz i komunikat dla użytkownika, co powinien poprawić w formularzu, by go wysłać. Na pewno od razu satysfakcja z odwiedzin wzrośnie.

Bezpieczeństwo domowników
Wystarczy podejść do budowy jak do prawdziwej inwestycji na przyszłość (jaką rzeczywiście jest). Serwis internetowy będzie służył marce pewnie przez klika dobrych lat. Warto postawić go na silnych fundamentach, by nie rozpadł się już po pierwszym miesiącu. Jeśli nie udało się zdążyć ze wszystkim, najlepszym rozwiązaniem jest szczerość – użytkownicy na pewno zrozumieją. Prośba o ich opinie i pomysły na dalszy rozwój to kopalnia wiedzy. Właśnie oni wiedzą dokładnie, w jakim Domu chcą mieszkać. Ich nie interesują fundamenty i konstrukcja. Do czasu aż dach nie zawali im się na głowy. Zadaniem architekta jest nie dopuścić do tego. Wizualne fajerwerki można zawsze zmienić lub dostosować w trakcie mieszkania.

Artykuł został opublikowany w miesięczniku Brief.

16

Styczeń

2014

16 Styczeń 2014

Webstar 2013 dla Agencji Crafton!!!

Webstarfestival promuje najlepsze polskie strony www oraz reklamy internetowe. W konkursie przyznawane są nagrody: Webstary dla najlepszych stron internetowych (w 27 kategoriach), Webstary Internautów – nagrody internautów (w 27 kategoriach), Webstar Creative dla najlepszych kampanii i kreacji (w 9 kategoriach) oraz nagroda specjalna, statuetka dla Człowieka Roku Polskiego Internetu. Oceniane są takie kryteria jak zawartość, funkcjonalność, wygląd graficzny, struktura i nawigacja, innowacyjność, prezencja wizerunkowa oraz cele, dla których serwis został stworzony. Dodatkowo przeprowadzane jest głosowanie wśród Internautów, którzy wyłaniają swoich faworytów.

W 9. edycji konkursu zdobyliśmy Webstar Akademii Internetu w kategorii Strona Roku 2013: Podróże i Turystyka. Zwycięskim projektem jest serwis internetowy Kraków Airport (krakowairport.pl). Potwierdza to pozytywne efekty długofalowej współpracy z naszym klientem oraz zachęca do kolejnych wyzwań.

Miło nam poinformować, iż strona firmowa naszej agencji (crafton.pl) została również doceniona. Przyznano nam wyróżnienie Akademii Internetu za Stronę Firmową oraz dodatkowo wyróżnienie Internautów w tej samej kategorii.

Wśród wyróżnionych projektów znalazł się jeszcze jeden zrealizowany przez Agencję Crafton. Tym razem w kategorii strona społeczna. Jest to serwis Etyczne Podróże przygotowany dla UNICEF (www.etycznepodroze.pl).

Biuro - Agencja interaktywna Crafton Poznań Biuro - Agencja interaktywna Crafton Poznań

07

Styczeń

2014

07 Styczeń 2014

Jakie wyzwania czekają na agencje interaktywne w 2014 roku?

Obserwując wydarzenia minionego roku z pewnością można powiedzieć, iż rok 2014 będzie wyzwaniem dla agencji interaktywnych. Zamiast skupiać się na przewidywaniach dotyczących poszczególnych kanałów komunikacji i wyłanianiu leadera 2014, takiego 'must have', warto zastanowić się nad całokształtem.

Agencje wkraczają w nowy rok w coraz bardziej konkurencyjnym otoczeniu. Duża liczba podmiotów w branży implikuje konieczność wyróżnienia się na ich tle. Klient staje się coraz bardziej wymagający i wyedukowany, więc kartą przetargową w 2014 roku będzie jakość oferowanych usług. Możliwe to jest tylko dzięki odpowiednim zasobom wewnątrz agencji. Na tak konkurencyjnym rynku dużym wyzwaniem jest zbudowanie i utrzymanie zespołu najlepszych profesjonalistów. Czyli stworzenie właściwych warunków do rozwoju, zapewnienie ciekawych, rozwijających projektów, atmosfery pozwalającej ludziom czuć się dobrze w miejscu pracy (w którym przecież spędzają większość dnia i życia). Zarządzający agencjami muszą rozumieć, że bez najlepszych pracowników nie będą się w stanie rozwijać. W tej branży ludzie to jedyny asset.

Prognozy na 2014 rok przewidują większy udział w budżetach firm wydatków na marketing internetowy i mobilny. Agencje muszą sprostać rosnącemu popytowi, ale jednocześnie zachować najwyższą jakość świadczonych usług. Rynek zweryfikuje ich kompetencje i w efekcie dynamiczny rozwój będzie dotyczył najbardziej kompetentnych zespołów profesjonalistów. W 2014 roku nie wystarczy budowa strategii w oparciu o Facebooka. Kluczowe jest kompleksowe zintegrowanie wszystkich kanałów online i wielowymiarowe dbanie o wizerunek marki. Brak miejsca na nieprzemyślane działania wynika ze wzrostu znaczenia analityki w marketingu. Specjaliści zarówno ze strony agencji, jak i klienta, zwrócą uwagę na długoterminowy pomiar wskaźników, mierzenie efektów działań i wyciąganie adekwatnych wniosków. Przykładowo social media nie ograniczy się do „bycia na Facebooku”, lecz nadejdzie czas wartościowego content marketingu i dbania o długofalowe relacje. Konieczna będzie zatem jeszcze bliższa kooperacja agencji z klientem. Zwłaszcza od agencji z zakresu social media wymagana będzie większa efektywność oraz osiąganie mierzalnych efektów. Content marketing umocni się również w zakresie projektowania i obsługi stron internetowych. Nie można już przeprowadzać kampanii na FB mających wyłącznie na celu wzrost liczby fanów czy produkować serwisów www, będących nieprzemyślanymi „broszurami online”. Zdecydowanie rok 2014 będzie okresem inbound marketingu z treściami o wysokiej jakości.

Artykuł został opublikowany w raporcie Interaktywnie: Agencje Interaktywne.

20

Grudzień

2013

20 Grudzień 2013

Wesołych Świąt życzy Crafton!

Kartka Crafton

13

Listopad

2013

13 Listopad 2013

Urodziny w irlandzkim stylu

Listopadowy długi weekend? Niektórzy zajadali się Rogalami Marcińskimi w Poznaniu, inni brali udział w Marszu Niepodległości w Warszawie, a my odkrywaliśmy irlandzką stolicę.

Dublin przywitał nas deszczem, ale za to w kolejnych dniach miejsce typowej listopadowej pogody zastąpiło słońce. Korzystając z przyjaznej aury zwiedzaliśmy, ile było sił w nogach. Dubliński Zamek, Trinity College, Katedra św. Patryka i wiele innych atrakcji stało się przedmiotem naszych zdjęć. Niestrudzeni wędrowaliśmy z aparatami w rękach wśród pięknych kamienic i urokliwych uliczek. Wieczorami poznawaliśmy irlandzką kuchnię oraz zachwycaliśmy się wyjątkowym klimatem tamtejszych pubów z lokalną muzyką na żywo. Tradycję picia piwa doceniliśmy podczas wizyty w browarze Guinnessa, gdzie każdy z nas stał się na chwilę profesjonalnym barmanem ;-).

Urodzinowy wyjazd był okazją do zacieśnienia więzi z nowymi współpracownikami oraz integracji całego zespołu. Wróciliśmy zarażeni irlandzkim optymizmem i z niecierpliwością wypatrujemy, co przyniesie nam kolejny rok wspólnej pracy.

Ireland - Agencja interaktywna Crafton Poznań

31

Październik

2013

31 Październik 2013

Zielona Wyspo, nadchodzimy!

W pamięci mamy jeszcze nasz zeszłoroczny wyjazd do Berlina, a tu wielkimi krokami zbliżają się już kolejne urodziny naszej agencji. Zgodnie z tradycją zmieniamy lokalizację. Wybór padł na deszczową krainę Guinnessem płynącą, czyli Irlandię. A dokładniej jej stolicę – przepiękny Dublin. Nie możemy się już doczekać wspólnego wyjazdu!

Mamy też wspaniałą informację dla naszych klientów: w tym roku wyłącznie lekko modyfikujemy urodzinowy zwyczaj i nie znikamy z poznańskiego biura na cały tydzień. W europejskiej stolicy spędzamy listopadowy długi weekend (9-12.11.2013.).

Ireland - Agencja interaktywna Crafton Poznań

04

Październik

2013

04 Październik 2013

IA, UI i UX, czyli nowomowa agencyjna

Chcesz nową stronę internetową, zgłaszasz się do agencji i... Wydawałoby się, że wszystko pójdzie jak po maśle. Niestety czasem agencje tak są zapatrzone w nowe trendy czy walkę o miejsca w rankingach, że nie kwapią się do prostej i logicznej rozmowy z klientem. A przecież nie każdy jest web guru. Krótkie zestawienie 3 podstawowych pojęć strategy managerów, developerów i innych agencyjnych person z pewnością może być przydatne w dyskusji.

IA, czyli informacja to podstawa
Po briefie, ustaleniu szczegółów, poznaniu zlecenia, czas na IA. Agencje przygotowują coraz chętniej IA, ponieważ zauważają płynące z tego oszczędności. Większe usability, łatwiej wprowadzane zmiany, tańsze poprawki i zadowolony użytkownik. Kupujesz to, prawda? Ale chociaż zorientuj się, za co płacisz. Serwis, niezależnie od tego jak rozbudowany, wymaga dokładnego przemyślenia. Układ poszczególnych elementów może zaważyć na jego sukcesie. Architektura informacji (Information Architecture, IA) jest po to, by zrobić to z głową. Wymagania i oczekiwania zostają przełożone na układ informacji nowego serwisu. Powinien on opierać się na ergonomicznej organizacji i strukturze treści łatwej w nawigacji. Osoby zajmujące się IA budują makiety o wysokim usability, czyli użyteczności. Możesz się również spotkać z pojęciem user-centered design, czyli projektowaniem zorientowanym na użytkownika, stawiającym go w samym środku działań. Oznacza to przeprowadzanie testów z udziałem użytkowników, budowanie person (szablonów zachowań odbiorców) czy badań ruchu Internautów na stronie. Główny nacisk położony jest na ich wymagania, oczekiwania i cele. W efekcie powstają ścieżki użytkowników i makiety nowego serwisu (szablony zawierające układy elementów na stronach). Jednak nie myl IA z UX, bo to zaledwie ułamek doświadczeń użytkowników. Gotowe materiały IA po testach i poprawkach wędrują do kreacji, gdzie graficy nadają im charakter i paletę barw.

UI, czyli pierwsze wrażenie
UI (User Interface) skupia się na wizualnej stronie projektu. Tutaj prym wiedzie kreatywność i wpływ na użytkownika. Elementy wizualne powinny zachęcać go do interakcji. W końcu jest to najważniejszy punkt styczności z odbiorcą. UI projektuje wygląd serwisu, który widzi użytkownik podczas wyświetlania strony. Wykorzystuje się wcześniej przygotowane makiety IA, wypełnia je grafiką oraz tworzy wizualny i emocjonalny całokształt. Zajmuje się brandingiem, elementami wizualnymi, kolorystyką, typografią, logami i layoutami. Tak samo jak w przypadku IA, jest to jedynie element UX. Jednak kluczowa jest współpraca i przepływ informcji między członkami zespołu. UI jest zawsze nieodłącznym elementem sukcesu UX.

UX, czyli liczy się efekt końcowy
Przychodzisz do agencji i słyszysz „będzie użytecznie”. Ale co tak naprawdę oznacza to dla właściciela serwisu? User Experience to dziedzina badań nad doświadczeniem użytkowników wynikających z użyteczności produktów i usług. Nas interesuje w zakresie serwisu internetowego. Na pierwszym miejscu stawiane są całościowe odczucia związane z korzystaniem z witryny. Użyteczny, czyli jaki właściwie? Najczęściej kojarzy się to z czymś pożytecznym i przydatnym. Po prostu idealna kombinacja stworzona dla użytkowników. Jednak nie zapędzaj się daleko w tym myśleniu. Tak jak w każdym związku i tu trzeba kompromisów. Relacje firma–użytkownik powinny rozwijać się przy zachowaniu zdrowego rozsądku. Dlatego zadaniem agencji jest przygotowanie serwisu realizującego cele i spełniającego potrzeby zarówno użytkowników, jak i firmy. UX łączy w sobie strukturę informacji, layouty i elementy każdej podstrony. Skupia się na dopracowaniu każdego szczegółu począwszy od wyglądu przycisków po kolorystykę strony. Celem działań zorientowanych na UX jest całokształt. Wizerunku. Wrażeń. Doświadczeń. Nie tylko chodzi o ładną stronę, ale użyteczną, doprowadzającą do realizacji postawionych wcześniej wymagań. To właśnie projektant UX kreuje sposób, w jaki użytkownik doświadcza serwisu. I na jego barkach spoczywa odpowiedzialność, jak on zareaguje. Czy będzie interakcja. Co należy do jego obowiązków? Zestawienie wymagań i oczekiwań firmy oraz użytkowników, określenie funkcjonalności, zbudowanie ścieżki użytkownika, określenie person, zbudowanie makiet, mapy strony i interakcji, przeprowadzanie badań i testów... Dokładnie analizowana nie jest tylko nawigacja serwisu, lecz również jego zdolność do budowania zaangażowania. Projekt powinien najlepiej docierać do emocji grupy docelowej. Odpowiedni kontekst, storytelling, zaproszenie do świata marki – to wszystko zachęca użytkownika do interakcji. O co dba UX? Projekt powinien pozytywnie zaskoczyć użytkownika już od samego początku. Nawiązać z nim nić porozumienia. Zainteresować go i zaangażować w interakcję. Zapewnić mu rozrywkę. Zapaść mu w pamięć jako pozytywne doświadczenie. UX to mieszanka wybuchowa IA, IU, usability, contentu i kreatywności. Tak naprawdę łączy w sobie pracę wielu osób. UX to emocje, jakie użytkownik odczuwa podczas odwiedzin serwisu.

Artykuł został opublikowany w Nowy Marketing.

23

Wrzesień

2013

23 Wrzesień 2013

Z CYKLU ARCHITEKT RADZI: Strona Twoich Marzeń

Dom dla użytkowników
Początki walki o Dom rozpoczynają się często na etapie projektu budynku. Możemy kupić gotowy projekt albo wybrać się do architekta. Pierwsza opcja jest tańsza, ale często może nie uwzględniać naszych specyficznych potrzeb. Współpraca z architektem jest droższa i wymaga większego nakładu czasu, ale skutkuje niezwykłymi efektami. Skąd taki wstęp? Podobne decyzje musi podjąć dział marketingu firmy, która tworzy nowy serwis internetowy. Należy dokładnie zaprojektować każdy element przyszłej strony – niech stanie się ona domem dla użytkowników. A przygoda przy tworzeniu architektury informacji ma zadziwiająco wiele wspólnego z budownictwem.

Jakiego domu potrzebuję?
W fazie przygotowań należy stworzyć odpowiednie dokumenty określające warunki zabudowy, czyli brief kreatywny. Ważne jest, by zestawić uwagi wszystkich pracowników w jednym miejscu i scalić wymagania dotyczące projektu w jedną całość. Niech zajmie to tyle czasu, ile potrzeba. Lepiej teraz dopracować poszczególne elementy, niż w efekcie otrzymać stronę nie spełniającą oczekiwań. W pracach nad architekturą informacji powinny brać udział nie tylko osoby z marketingu i osoby zarządzające firmą. Kluczowym elementem jest współpraca z osobami odpowiedzialnymi za content nowego serwisu, często rozsianymi po różnych działach w przedsiębiorstwie.

Wymyślanie, szkicowanie, projektowanie..
Architekt, dysponując gotowym setem informacji, przygotowuje projekt koncepcji, wizualizacje i makiety. Architektura informacji pomaga w projektowaniu struktury strony, ustala położenie poszczególnych elementów oraz określa efektywną strukturę nawigacji. To jest najważniejszy etap – jeszcze wszystko można modyfikować bez ponoszenia większych kosztów. Lepiej teraz zastanowić się nad funkcjonalnościami i celami, niż potem burzyć cały budynek. Każdy szczegół jest dokładnie przemyślany. Poszczególne pomieszczenia powinny nie tylko spełniać swoje funkcje i dobrze prezentować się wizualnie, lecz również wspólnie tworzyć całość – Dom. Niestety często o tym się zapomina, działy firm nie komunikują się ze sobą od samego początku projektu. W efekcie może to prowadzić do nieprzyjaznego dla użytkownika serwisu lub problemów w fazie wdrażania projektu.

No to budujemy!
Teraz czas na dział kreacji i realizacji, które opracują szczegółowy „projekt budowlany”. Po otrzymaniu pozwolenia na budowę, najczęściej od prezesa, można ruszać z wdrażaniem strony. Prace informatyczne wykreują finalny produkt, który będzie mógł być opublikowany jako dom użytkowników. Ale w tym całym zamieszaniu powinno być jeszcze miejsce na testowanie serwisu. W końcu przyszli mieszkańcy powinni być obecni na każdym etapie budowy. By na bieżąco sugerować poprawki i dopieszczać każdy element funkcjonalny czy wizualny.

Jaki to ma sens? Dlaczego? Po co?
Dla użytkownika. Trzeba zrozumieć jego zainteresowania, potrzeby, wymagania... I sprostać im. Ważne są nie tylko cele biznesowe firmy, ale również cele i oczekiwania użytkowników. Wtedy w efekcie prac powstanie dobrze przemyślana, odpowiednio zorganizowana strona, na której dotarcie do kluczowych informacji będzie szybkie i proste. Przecież nikt nie potrzebuje domu, w którym jedyna toaleta będzie na 4 piętrze. A na zniecierpliwionego domownika jeszcze po drodze czekać będą dwie pary schodów i winda.

Artykuł został opublikowany w miesięczniku Brief.

06

Sierpień

2013

06 Sierpień 2013

Dla kogo parallax jest stworzony?

Kiedyś był nowością, teraz staje się codziennością. Prallax. Coraz częściej można spotkać strony wdrażane z jego użyciem. Efekty parallax ciągle przykuwają wzrok i zaciekawiają Internautów. Scrollują serwisy, obserwują i podziwiają animacje. Przemieszczające się obiekty w kolejnych odsłonach widoku potrafią wywrzeć bardzo nowoczesne i profesjonalne wrażenie. Projektowane strony zachwycają swoją głębią. Istotą jest wprowadzenie różnych punktów widzenia, zmieniających się obiektów i ich ścieżek ruchu na ekranie. Od strony technicznej odpowiedzialny za to jest HTML5, CSS3, jQuery i projekty graficzne. Rezultatem dobrego wdrożenia jest angażujący serwis z pozornym efektem 3D, który idealnie reaguje na ruchy myszką i z lekkością zmienia się na naszych oczach. Jednak nic tak nie wyjaśnia parallaxa jak przykłady. Trzeba to zobaczyć na własne oczy, by zrozumieć.

Dla miłośników akcji
Scrollowanie pozwala użytkownikowi mieć wpływ na wyświetlane treści. Po prostu przewija i coś się dzieje. Może spędzić dzień z Renault ZOE na francuskiej stronie koncernu samochodowego. Przedstawienie korzyści auta w trakcie czynności dnia codziennego to strzał w dziesiątkę! Strona angażuje, ale również dostarcza wyczerpujących informacji. Serwisy wykonane z wykorzystaniem efektów parallax zyskują dodatkowe walory wizualne. Poznając linię pralek Amica użytkownik napotyka poruszające się treści czy animowane elementy. Nudę statycznej strony zastępuje atrakcyjny parallax z zakotwiczonym menu, które ułatwia poszukiwanie konkretnych informacji.

Dla prezentujących korzyści
Jeśli chcesz przekazać odbiorcy konkretne korzyści, parallax jest dla Ciebie. Wraz z przewijaniem strona odkrywa nowe elementy, ukazuje benefity i przekonuje użytkownika. Smartphone HTC One zaciekawia swoimi funkcjami podczas przewijania stron wgłąb. Interesujące przejścia pomiędzy widokami zwracają uwagę na urządzenie oraz budzą ciekawość odbiorcy. Scrollowanie może trwać w nieskończoność, ponieważ ścieżka została zapętlona. Dodatkowo menu pozwala z łatwością stwierdzić, w którym miejscu użytkownik się znajduje.

Dla lotników ;)
Płynnie zmieniające się obiekty oraz interesujące połączenie grafik ukazuje strona producenta zegarków sportowych Alpina. Nawiązanie do lotnictwa widoczne jest również w nawigacyjnym pasku po lewej stronie ekranu. Niestety jest on nieklikalny. Jednak mniej świadomy użytkownik zostaje poinformowany o nawigacji w serwisie poprzez ikonę scrollowania widoczną w dolnym polu. Ta realizacja ukazuje możliwości wyeksponowania charakterystycznych cech marki w zupełnie nowy sposób. Jeśli chcesz uwydatnić konkretne wartości produktów czy usług, warto sięgnąć po parallaxa. Efekty mogą być zdumiewające.

Dla producentów-artystów
Prallax pozwala na przedstawienie produktu z każdej możliwej strony. Prosta nawigacja stwarza możliwość budowy doświadczenia użytkownika już na stronie internetowej. Zaprojektowana ścieżka scrollowania odkrywa przed odbiorcą świat marki. Strona produktowa nie musi już być nudna. Nie będzie pomijana jako mało atrakcyjna, a wręcz przeciwnie. Dobrze zaprojektowana nie tylko wizualnie, ale również informacyjnie, zatrzyma użytkownika na dłuższą chwilę. Możesz pokazać obiekt z każdej strony i zaakcentować jego konkretne cechy, jak Bagigia.

Dla branży modowej
Nawet marki odzieżowe mogą zaskoczyć. Nudne prezentowanie ubrań na modelkach zmienia się w prawdziwe odkrywanie mody, gdy ruchy myszką przebierają modelkę w kolejne kreacje. Designerska marka Krystalrea wykorzystała parallaxa do pokazania swoich produktów w prosty, a jednocześnie efektowny sposób.

Dla storyteller'ów
Wdrożenie strony może zostać oparte na historii. Użytkownik poznaje ją przez grafiki i informacje. Tempo nie jest narzucone, zatem każdy może „czytać” tak jak lubi. Często wykorzystywany jest parallax do opowiadania historii firmy, życiorysu osoby czy przeżyć związanych z produktem. Sięgnęli po niego również producenci filmu „Życie Pi”. Zachęcają oni do kupienia produktu poprzez zdradzanie tajemnic powstawania materiału. Odbiorca z ciekawością przewija stronę dalej, by odkryć patenty ekipy filmowej. Uwieńczeniem serwisu jest bezpośrednie call to action zachęcające do zakupu filmu.

Dla kreatywnych
Ścieżki ruchu na stronie mogą być bardzo różne, nie tylko pionowe, ale również poziome czy skośne. Wszystko jest dozwolone, ograniczone tylko wyobraźnią twórców. Przykładowo firma Roll Global łączy na stronie produktowej orientację poziomą z pionową. Inną koncepcję prezentuje Volkswagen up!. Nawiązanie do nazwy modelu jest już widoczne od samego początku: strona przewijana jest w górę. Przemyślana struktura informacji i wyjątkowa ich prezentacja budzi zainteresowanie podczas przeglądania serwisu. Dodatkowym ułatwieniem w nawigacji jest wysuwane boczne menu.

Dla każdego
Bardzo często parallax jest tylko jedną podstroną serwisu. W ten sposób prezentowane są informacje, na które marka chce zwrócić uwagę. Innym zastosowaniem może być specjalna podstrona dedykowana konkretnemu wydarzeniu. Takiemu jak Nowy Rok i życzenia agencji Soleil Noir. Pamiętaj, że dobrym rozwiązaniem jest umożliwienie użytkownikowi przejścia strony ponownie. Można to osiągnąć poprzez automatyczne zapętlenie scrollowania lub umieszczenie buttona rozpoczynającego przygodę od początku (tu: „Restart?”). Jak widać agencje potrafią nadal zaskakiwać nowymi pomysłami na wykorzystanie efektów parallax. Dlatego coraz częściej jest on wykorzystywany i tylko jeśli pomysł jest dobrze przemyślany, parallax może okazać się sukcesem w każdej branży.

Artykuł został opublikowany w Nowy Marketing.

01

Sierpień

2013

01 Sierpień 2013

Powiększona ekipa Crafton

Dynamiczny rozwój naszej agencji sprawił, że od sierpnia dołączył do nas Ruben Białoń oraz Michał Zieliński. Obydwoje wsparli zespół programistów, który w związku z realizacją nowych projektów stale się rozrasta. Na nowych web developerów czeka praca dla wymagających klientów z kraju i zza granicy. Zatem przydatna będzie zaawansowana znajomość języków programowania oraz ich dotychczasowe doświadczenie. W przerwach między kodowaniem Ruben odpoczywa podróżując. Natomiast Michał sięga po sprzęt i rusza na ściankę wspinaczkową!

Ruben, Michał, witamy na pokładzie i trzymamy kciuki za owocną współpracę!

29

Lipiec

2013

29 Lipiec 2013

Co nowego?

Lipiec zamykamy kilkoma bardzo ważnymi wygranymi przetargami i ciekawymi, nowymi projektami na horyzoncie.

St. Majewski i UNIPAP Strzegom to największy producent wyrobów papierniczych i piśmienniczych w Polsce Właściciel popularnej marki Bambino jest na rynku od ponad 100 lat. W wyniku przetargu zostaliśmy wybrani do przygotowania nowego serwisu www wraz z internetowym katalogiem produktów.

Najlepsza ekonomiczna uczelnia wyższa w Polsce - Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu - zleciła nam wdrożenie nowego, responsywnego serwisu internetowego. Do naszych zadań należeć będzie również integracja z wewnętrznymi systemami informatycznymi Uczelni.

Stewardship Ontario jest organizacją pożytku publicznego z Kanady. Na zlecenie naszego klienta zaprojektowaliśmy pełną identyfikację wizualną dla nowego projektu The Canadian Stewardship Services Alliance.

Międzynarodowe Targi Poznańskie po póltorarocznej współpracy przedłużyły z nami umowę na bieżącą obsługę interaktywną o kolejny rok. Dodatkowo wygraliśmy przetarg na nowy szablon stron imprez targowych o charakterze b2c.

Club Med to międzynarodowa sieć hoteli-klubów wywodząca się z Francji. Dla brytyjskiego oddziału Club Med od niedawna przygotowujemy serwisy www promujące najnowszą ofertę.

28

Czerwiec

2013

28 Czerwiec 2013

Wysoka pozycja agencji Crafton w badaniu satysfakcji klientów agencji interaktywnych

Instytut Millward Brown SMG/KRC na zlecenie magazynu "Media & Marketing Polska" przeprowadził badanie satysfakcji klientów agencji interaktywnych w minionym roku. Agencja Crafton po raz pierwszy zakwalifikowała się do badania. W najważniejszych kategoriach nasza agencja uplasowała się w ścisłej czołówce.

"Dynamika przychodów, długa lista nowych klientów i wysokie oceny w badaniu wskazują na dobrą kondycję agencji." - czytamy w raporcie.

W kategorii "Zadowolenie z obsługi klienta" agencja Crafton zajęła pierwsze miejsce wśród wszystkich polskich agencji interaktywnych!

W jednej z najważniejszych kategorii "Zadowolenie ze współpracy z agencją" zajęliśmy ex aequo drugie miejsce.

W kategorii "Czy polecił(a)by Pan(i) agencję swojemu przyjacielowi?" zajęliśmy ex aequo czwarte miejsce wśród wszystkich agencji.

Kolejna bardzo ważna z punktu widzenia klientów kategoria w której zajęliśmy drugie miejsce to "Skuteczność projektów agencji".

Nasi klienci docenili również przestrzeganie przez nas zasad etyki zawodowej, zadowolenie z kreacji i produkcji oraz zrozumienie briefu.

Bardzo cieszy nas satysfakcja naszych klientów i motywuje do dalszej pracy!

17

Maj

2013

17 Maj 2013

Nowy crafton.pl

Z dumą prezentujemy Wam nasz nowy serwis internetowy. Prace nad stroną trwały od grudnia zeszłego roku. Przeredagowaliśmy część treści, opracowaliśmy nową architekturę informacji, wykonaliśmy sesje zdjęciowe (nas i naszych projektów), zaprojektowaliśmy nowy, piękny layout i wreszcie wdrożyliśmy responsywną stronę.

W dziale "Realizacje" zebraliśmy tylko część najważniejszych projektów. Natomiast na nowej podstronie "Klienci" zawarliśmy krótkie opisy większej ilości projektów oraz referencje otrzymane od naszych klientów. Pozwoli to lepiej poznać różnorodność zadań, z jakimi przyszło nam się zmierzyć w przeszłości. Zrezygnowaliśmy z tradycyjnej, nudnej strony "O firmie". Zamiast tego dodaliśmy zdjęcia z biura i naszych wyjazdów. Podstrona ta jest fotograficznym zapisem tego, co działo się w Craftonie w ciągu ostatnich lat.

Serwis nie jest jeszcze w pełni skończony i dopracowany. Wymaga wiele pracy i obiecujemy, że będziemy go regularnie rozwijać. Dlatego zaglądajcie tu regularnie ;-).

28

Marzec

2013

28 Marzec 2013

Życzenia Wielkanocne

Życzymy Wam spokojnych Świąt Wielkanocnych i smacznego jajka!
Jak co roku przygotowaliśmy dla Was nową świąteczną grę. Zagrajcie na Facebooku w Zając z jajami 2013!!

Biuro - Agencja interaktywna Crafton Poznań

01

Luty

2013

01 Luty 2013

Web developer poszukiwany!

Agencja interaktywna Crafton aktualnie poszukuje zdolnej osoby, która chciałaby się wcielić w rolę starszego programisty PHP.

Od kandydata oczekujemy:

 • bardzo dobra znajomość PHP, MySQL i Javascript/jQuery poparta doświadczeniem,
 • umiejętność kodowania stron internetowych zgodnie ze standardem W3C (w tym responsywnych),
 • doświadczenie w innych technologiach będzie wielkim plusem :-),
 • dokładność i terminowość wykonania powierzonych zadań
 • zdolność analitycznego myślenia,
 • znajomość języka angielskiego pozwalającą na swobodne korzystanie z dokumentacji technicznej oraz prowadzenie konwersacji.


W zamian zaoferujemy...

 • udział w ciekawych międzynarodowych projektach,
 • pracę w zespole młodych i pełnych pasji ludzi,
 • elastyczny czas pracy,
 • atrakcyjne wynagrodzenie uzależnione od umiejętności i doświadczenia,
 • możliwość pracy zdalnej lub w naszym biurze w centrum Poznania.


Jeśli czujesz, że potrzebujemy właśnie Ciebie zgłoś się niezwłocznie do nas przesyłając na adres praca@crafton.pl swoje CV wraz z listem motywacyjnym.

02

Styczeń

2013

02 Styczeń 2013

Kolejna przeprowadzka – tym razem na stałe!

Kilka miesięcy temu dzieliliśmy się z Wami wrażeniami z przeprowadzki do Berlina. Zmiana lokalizacji tak nam się spodobała, że zrobiliśmy to raz jeszcze. Tym razem na stałe!

Nowe wyzwania, liczne projekty, mnóstwo energii... - to wszystko sprawiło, że potrzebujemy więcej przestrzeni! Cały czas chcemy, by nasze biuro było otwarte dla klientów. Dlatego pozostajemy w samym centrum Poznania. Na ulicy Nowowiejskiego 10 znaleźliśmy urokliwe biuro, w sam raz dla naszego kreatywnego zespołu.

Nowym lokum jest zaaranżowane na nasze potrzeby poddasze, które posiada bardzo ciekawy klimat. Pomieszczenia są pełne naturalnego światła. Czujemy, że nowe otoczenie dodaje nam extra dawkę energii, którą z pewnością kreatywnie spożytkujemy. Już wszystkie nasze biurowe skarby bezpiecznie tu trafiły i przestronne wnętrza nabrały indywidualnego charakteru. My też powoli się aklimatyzujemy. Każdy znalazł tu miejsce dla siebie. Cieszymy się z antresoli zaadaptowanej na salkę do brainstormingu. Oj, często będzie tam dochodzić do prawdziwych lawin pomysłów!

Mamy nadzieję, że w nowym biurze jeszcze bardziej rozwiniemy skrzydła. Zatem oficjalnie otwieramy nasze drzwi i zapraszamy na aromatyczną kawę na ulicy Nowowiejskiego 10/16 w Poznaniu!

Biuro - Agencja interaktywna Crafton Poznań Biuro - Agencja interaktywna Crafton Poznań Biuro - Agencja interaktywna Crafton Poznań Biuro - Agencja interaktywna Crafton Poznań

24

Grudzień

2012

24 Grudzień 2012

Radosnych Świąt Bożego Narodzenia!

Na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok życzymy Wam samych pozytywnych emocji! Dla fanów Angry Birds mamy specjalną świąteczną grę:

Biuro - Agencja interaktywna Crafton Poznań

12

Listopad

2012

12 Listopad 2012

Pożegnanie Berlina

Kolejne urodziny naszej agencji już za nami. W tym roku świętowaliśmy w Berlinie, gdzie pracowaliśmy w przestrzeni coworkingowej Supermarkt Studios.

Pomimo wyjątkowego charakteru naszych urodzin, cały czas byliśmy dostępni dla naszych klientów. Projekty przygotowywaliśmy z jeszcze większym zapałem. Wzmożona integracja przyczyniła się również do zwiększonej kreatywności. Nasi klienci przekonali się, że zmiana lokalizacji nie zaszkodziła naszej efektywności.

Codziennie po zakończeniu pracy zwiedzaliśmy miasto. Udało nam się zobaczyć najważniejsze atrakcje niemieckiej stolicy. Z zapałem spacerowaliśmy po ulicach Berlina – tych głównych i tych mniejszych, urokliwych. Zajadaliśmy się Bratwurst'ami, sznyclami i innymi specjałami kuchni niemieckiej.
W weekend zorganizowaliśmy wyjazd do przepięknego Drezna. Miasto wywarło na nas ogromne wrażenie, szczególnie wieczorem. Aż nie chciało się go opuszczać!

Tydzień minął bardzo szybko. Odkryliśmy Berlin na nowo: nie tylko jako atrakcję turystyczną, ale również jako idealne miejsce pracy. Wspólnie spędzony czas uczynił z nas jeszcze bardziej zgrany zespół. Co teraz? Powrót do poznańskiego biura i projekty tworzone z dużą dawką pozytywnej energii, jaką udało nam się zgromadzić w Berlinie. A za rok znów czeka nas przeprowadzka. Do jednego z miast europejskich – już nie możemy się doczekać do jakiego :-)

Biuro - Agencja interaktywna Crafton Poznań

05

Listopad

2012

05 Listopad 2012

Pozdrawiamy z Berlina!

Od soboty jesteśmy już w Berlinie, gdzie świętujemy kolejne urodziny. Przez najbliższy tydzień nasz adres to Brunnenstr. 64, 13355 Berlin. Ale to niczego nie zmienia w kontakcie z nami. Możecie pisać i dzwonić.
Inspirujące miejsca, ciekawi ludzie, wspaniała kuchnia – właśnie tego potrzebuje nasz zespół. W ciągu dnia pracujemy nad projektami, a wieczorami zwiedzamy i czerpiemy energię z miasta. Świętowanie urodzin czas zacząć!

Biuro - Agencja interaktywna Crafton Poznań

14

Wrzesień

2012

14 Wrzesień 2012

Responsive design

Coraz więcej naszych projektów serwisów internetowych jest wdrażanych w technologii responsive design. Strony responsywne wciąż jednak są dużą nowością na rynku. Dlatego postanowiliśmy odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania klientów i wyjaśnić, czym w zasadzie jest ten responsive design.

Jakie zasady przyświecają budowaniu stron internetowych według responsive web design?

Naczelną zasadą responsive web design (RWD) jest czytelność strony w każdej rozdzielczości ekranu. Serwis ma być równie przejrzysty na ekranie 20' jak i na smartfonie. Aby to osiągnąć, nie wystarczy już samo manipulowanie szerokością kolumn tekstu. W zależności od rozmiaru okna, poszczególne elementy strony (obrazki, reklamy, formularze) zmieniają swoje położenie i formę, a czasem zupełnie znikają. Wszystko to ma przede wszystkim zapewnić czytelność na małych ekranach, często dotykowych (a więc i bez precyzyjnego kursora). Z tego względu projekt responsywnej strony, warto zacząć „od końca” - najpierw tworząc wersję mobilną. Bo dużo łatwiej najpierw wybrać treści najważniejsze, niż po zbudowaniu wersji pełnoekranowej, usuwać zbędne.

Czy każdy layout da się zaprojektować w taki sposób?

Pełne wykorzystanie możliwości jakie daje RWD, zależy tak naprawdę od umiejętności grafika oraz projektanta strony. Jako, że jej tworzenie warto prowadzić zgodnie z regułą „mobile first”, można się równie dobrzy spytać: czy strona mobilna może mieć każdy layout? Najważniejsze przecież, by był on dostosowany do małych ekranów. Zbyt skomplikowane układy są więc z założenia bezużyteczne. Jednak wraz ze zwiększaniem rozmiarów okna przeglądarki, można do widoku strony dodawać kolejne elementy. Efekt końcowy może więc znacznie się różnić od wersji minimalistycznej. Nie twierdzę, że responsive web design nie ma wad i wszystko da się w nim zrobić, jednak nie stwarza przeszkód nie do przejścia i przy odpowiednim nakładzie pracy można stworzyć naprawdę rewelacyjne strony! Co więcej, jest to w miarę nowy trend, więc z czasem będzie się pojawiało coraz więcej stworzonych przez społeczności developerów opracowań czy pomocy. Wszelkie dzisiejsze problemy z RWD, już za tydzień mogą mieć dziesiątki rozwiązań.

Jakie są korzyści z takiego modelu budowania stron, a co może być wadą? Czy tworzenie stron wedle idei responsive web design jest droższe od tradycyjnego projektowania?

Nie ma co ukrywać, że największą wadą jest pracochłonność tworzenia strony responsywnej. Jej zaprojektowanie zajmuje znacznie więcej czasu niż w przypadku tradycyjnego serwisu. Pociąga to niestety za sobą koszty. Jednak jeśli porównamy to z czasem pracy nad stroną tradycyjną plus wersją mobilną plus na tablety... wypada zdecydowanie lepiej. Wtedy zamiast wdrażać kilka stron, zajmujemy się jedną – jest ona za to doskonale dopracowana i dogłębnie przemyślana. To właśnie jej planowanie, ustalanie hierarchii elementów oraz ich zmian, jest głównym powodem różnicy w kosztach stworzenia serwisu. I faktycznie, dla firmy, której nie zależy na klientach korzystających z ich strony z urządzeń innych niż komputery, może to być zbędny wydatek. Jednak są to przypadki pojedyncze. Jeśli natomiast firma troszczy się o mobilnych użytkowników swojej witryny, zdecydowanie bardziej będzie jej się opłacało stworzenie jednej wersji, za to wykorzystującej responsive design. Zalety możemy dostrzec także już po wdrożeniu. Do 'utrzymania' jest tylko jeden kod, a zmiany wystarczy wprowadzić jednorazowo. Wszystkim użytkownikom możemy podawać ten sam adres, nieważne z jakiego urządzenia będą korzystać. Jeszcze w fazie projektu, problemem może być nowość tego modelu. W związku z czym trudniej znaleźć pomoc czy gotowe rozwiązania. Tak więc należy się liczyć z tym, że początki pracy z RWD będą przebiegały metodą prób i błędów. Jest to jednak całkowicie naturalne i te mankamenty szybko znikną. Największa natomiast zaleta stron responsywnych, widoczna jest ze strony użytkownika. W końcu nie będziemy zmuszeni przewijać „w bok” w mniejszym oknie, a na telefonie nie będziemy mieli problemu z kliknięciem w to, w co chcemy (bo link jest za mały). Strona będzie wyglądać dobrze i naturalnie – jakby pod nasze właśnie urządzenie została stworzona. Nie zostaniemy też zasypani mniej istotnymi treściami, gdy nie będzie na nie miejsca. Będzie po prostu i w końcu: wygodnie oraz czytelnie.

02

Sierpień

2012

02 Sierpień 2012

Wygrane przetargi

Połowa bieżącego roku była dla nas bardzo udana. Wygraliśmy wiele ważnych dla nas przetargów. Dla Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego przygotowaliśmy identyfikację wizualną, materiały reklamowe i serwis WWW. Dla DGA S.A. zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy stronę promującą nową inicjatywę Life Fund. W dalszym ciągu kontynuujemy naszą współpracę z Unilever Food Solutions, projektując materiały reklamowe i etykiety produktów.

W czerwcu tego roku uruchomiliśmy serwis ogłoszeniowy Motoznawca.pl. Prace nad stroną trwały wiele miesięcy, ale zarówno klient, jak i my jesteśmy bardzo zadowoleni z rezultatów. Do naszych zadań należało zaprojektowanie identyfikacji wizualnej, projekt interfejsu użytkownika oraz pełne wdrożenie strony w oparciu o autorskie rozwiązania w technologii PHP.

Innym bardzo ważnym dla nas wdrożeniem była strona World In My Lens. Jest to redesign popularnej strony z fotografią podróżniczą Piotra Kulczyckiego. Cieszymy się, że strona została doceniona zdobywając wiele nagród i wyróżnień w galeriach CSS.

15

Maj

2012

15 Maj 2012

Update

Mimo natłoku pracy znaleźliśmy chwilę, żeby zaktualizować naszą stronę firmową. W portfolio znalazły się nasze ostatnie realizacje social media, a także kilka projektów dla Międzynarodowych Targów Poznańskich.

W wyniku wygranego przetargu dla MTP od początku roku świadczymy obsługę kreatywną. W maju wygraliśmy kolejny znaczący przetarg. Tym razem na zlecenie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego przygotujemy identyfikację wizualną, stronę www oraz materiały reklamowe. W bieżącym miesiącu do naszego zespołu dołączyła nowa osoba. Ania Roth wcieli się w rolę junior project managera.

06

Kwiecień

2012

06 Kwiecień 2012

Życzenia Wielkanocne

Życzymy Wam spokojnych Świąt Wielkanocnych i smacznego jajka!

Biuro - Agencja interaktywna Crafton Poznań

29

Luty

2012

29 Luty 2012

Międzynarodowe projekty

Od początku 2012 roku do naszego grona klientów dołączyło wiele nowych zagranicznych firm. Oprócz regularnych zleceń z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych pozyskaliśmy nowych klientów z Kuwejtu, Australii, Nowej Zelandii, Indonezji oraz Emiratów Arabskich.

Realizujemy projekt serwisu turystycznego, który zostanie uruchomiony w Kuwejcie. Dla centrum nurkowego na Bali w Indonezji przygotowujemy materiały reklamowe i stronę WWW. Dla klienta z Kalifornii wdrażamy portal z przepisami kucharskimi. Przygotowaliśmy również projekt graficzny jednego z najpopularniejszych serwisów ogłoszeń towarzyskich w Australii - Big Black Book ;-).

Nasze portfolio uaktualniliśmy dzisiaj o kilka nowych realizacji dla polskich marek. Zachęcamy do zapoznania się z nowymi projektami dla KKS Lech Poznań, Avans oraz wydawnictwa Forum.

27

Styczeń

2012

27 Styczeń 2012

+technologia

Do zespołu agencji interaktywnej Crafton dołączył Wojciech Andrzejczak. Wojtek na stanowisku technology directora będzie nadzorował wszystkie wdrożenia informatyczne przygotowywane dla naszych klientów.

Wojtek jest absolwentem Wydziału Informatyki na Politechnice Poznańskiej. Posiada dziesięć lat doświadczenia w branży interaktywnej. Do swoich osiągnięć może zaliczyć między innymi dwa startupy: Okazjum.pl oraz Booklikes.com. Prywatnie pasjonat fotografii oraz ekstremalnych sportów zimowych. Witamy!

10

Styczeń

2012

10 Styczeń 2012

Podsumowanie roku 2011

Miniony rok był dla nas wyjątkowo udany. Nasz zespół został wzmocniony przez wielu pełnych pasji ekspertów. Zmieniliśmy siedzibę na bardzo przestronne biuro przy ulicy Sienkiewicza w Poznaniu. Spędziliśmy tydzień w Mediolanie, gdzie pracowaliśmy i integrowaliśmy się. Pozyskaliśmy wielu wspaniałych klientów. I co najważniejsze wykonaliśmy blisko 100 świetnych projektów.

Końcówka roku była dla nas bardzo pracowita. Oprócz nowych aplikacji Facebook dla Amica wdrożyliśmy nową stronę Miasta i Gminy Busko-Zdrój i zaprojektowaliśmy serwis Teatrio. Zostaliśmy sponsorami oficjalnej reprezentacji Olimpijskiej kraju Belize, dla której zaprojektowaliśmy i wdrożylismy nową stronę WWW. Zachęcamy do zapoznania się z nowymi realizacjami w naszym portfolio.

Wszystkim Wam życzymy samych sukcesów w 2012 roku!

04

Styczeń

2012

04 Styczeń 2012

Jeszcze bardziej kreatywni

Do naszego zespołu na początku roku dołączył nowy senior graphic designer – Łukasz Ratajczyk. Łukasz będzie zajmować się przygotowaniem kreatywnych projektów dla naszych kluczowych klientów.

Do tej pory tworzył projekty graficzne dla takich marek jak: Volkswagen, Skoda, Red Bull, Old Spice, Honda, Microsoft i wielu innych. Łukasz związany jest z branżą interaktywną od 2007 roku. Doświadczenie zdobywał w takich agencjach jak Saatchi & Saatchi Digital oraz Golden Submarine. Pasjonat samochodów i dobrego designu. Witamy na pokładzie!

20

Grudzień

2011

20 Grudzień 2011

Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia!

Na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok 2012 życzymy Wam samych pozytywnych emocji!

Biuro - Agencja interaktywna Crafton Poznań

11

Grudzień

2011

11 Grudzień 2011

Grafik poszukiwany!

Poszukujemy zdolnej osoby, która chciałaby się wcielić w rolę JUNIOR WEBDESIGNERA od stycznia 2012 roku.

Od kandydata oczekujemy:
- interesującego portfolio realizacji internetowych,
- dobrej znajomości programów z pakietu Adobe (Photoshop, Illustrator, Flash),
- doświadczenia w projektowaniu stron internetowych,
- umiejętność kodowania stron WWW - html/css,
- umiejętność tworzenia prostych animacji w Adobe Flash,
- dokładność i terminowość wykonania powierzonych zadań.

W zamian zaoferujemy:
- udział w ciekawych projektach internetowych,
- pracę w zespole młodych i pełnych pasji ludzi,
- wynagrodzenie uzależnione od umiejętności i doświadczenia,
- pracę w naszym biurze w centrum Poznania.

Jeśli czujesz, że potrzebujemy właśnie Ciebie zgłoś się niezwłocznie do nas przesyłając na adres praca@crafton.pl swoje CV wraz z aktualnym portfolio.

07

Grudzień

2011

07 Grudzień 2011

Portfolio

Po bardzo pracowitych tygodniach przyszedł czas, żeby pochwalić się nowymi projektami w portfolio. Ostatnio zrealizowaliśmy wiele ciekawych projektów zarówno na rynek polski, brytyjski jak i australijski.

Dla Jacobs Kronung zaprojektowaliśmy nowy sklep internetowy skierowany do dystrybutorów kawy. Aviva Ireland poprosiła nas o przygotowanie nowej wersji strony Back-Up, adresowanej na rynek irlandzki. Dla naszego klienta z Australii przygotowaliśmy nowy serwis społecznościowy dla fanów muzyki – Muso Garage. Kilka miesięcy temu wygraliśmy przetarg na projekt i wdrożenie strony Słowińskiego Parku Narodowego. Do przetargu zostało zaproszonych blisko 100 innych agencji ;-). Efekty naszych prac możecie zobaczyć na www.slowinskipn.pl.

Jest nam niezmiernie miło, kiedy klienci do nas wracają. Z producentem sprzętu AGD – Amica – nawiązaliśmy współpracę w zakresie przygotowywania aplikacji Facebook. Pierwsze efekty naszych prac już można znaleźć na fanpejdżu Amiki – Amper i Kaloria.

W chwili obecnej kończymy prace także nad kilkoma ciekawymi projektami. Dla reprezentacji olimpijskiej kraju Belize przygotowujemy oficjalny serwis internetowy. W wyniku wygranego przetargu przygotowujemy nową stronę miasta i gminy Busko-Zdrój. Unilever zlecił nam szereg reklam prasowych majonezu Hellmann’s.

Zatem wkrótce możecie spodziewać się kolejnych ciekawych projektów w naszym portfolio. Zapraszamy!

15

Listopad

2011

15 Listopad 2011

Wspomnienia z Mediolanu

W pierwszych dniach listopada nasza agencja obchodziła swoje urodziny.
Z tej okazji zdecydowaliśmy się na tymczasową zmianę adresu. Na tydzień cały nasz zespół przeprowadził się do stolicy designu - Mediolanu. Wynajęliśmy biurka w przestrzeni cooworkingowej Cowo w centrum Mediolanu.

Przez cały tydzień mogliśmy poczuć się jak prawdziwi włosi: mieszkając w urokliwej dzielnicy, jedząc pizzę i pastę we włoskich knajpkach, pijąc włoskie esspresso, dzieląc biuro z innymi włochami. Oprócz codziennej pracy dla naszych klientów znaleźliśmy także czas na kilka wycieczek. Zwiedziliśmy deszczową Weronę i słoneczną Florencję, a wieczorami spacerowaliśmy po ulicach Mediolanu.

Mimo wcześniejszych obaw cały czas byliśmy skoncentrowani na pracy i dotrzymaliśmy wszystkich deadline'ów. Komunikacja z naszymi klientami również nie ucierpiała z powodu przeprowadzki. Na maile odpowiadaliśmy równie szybko jak zwykle, a nasz stacjonarny telefon działał bez zarzutu.

Czy było warto? Oczywiście! Przez tydzień znaczniej lepiej poznaliśmy się nawzajem i stworzyliśmy jeszcze bardziej zgrany zespół. Włochy, a zwłaszcza Mediolan to bardzo inspirujące miejsce. Liczne galerie, muzea, sklepy ze sztuką użytkową - nie ma lepszego miejsca na świecie dla kreatywnych ludzi. Zatem możecie liczyć na jeszcze większą kreatywność w naszych kolejnych projektach :-).

Plany na następny wyjazd? Mamy kilka pomysłów, ale narazie chcemy cieszyć się kolejnymi interesującymi projektami w naszym biurze na poznańskich Jeżycach ;-).

Biuro - Agencja interaktywna Crafton Poznań

7

Wrzesień

2011

07 Wrzesień 2011

Media społecznościowe

W minionych miesiącach coraz więcej klientów pytało nas o możliwość przygotowania aplikacji na portal Facebook oraz obsługę kampanii w mediach społecznościowych. Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku zdecydowaliśmy się poszerzyć naszą ofertę. Podjęliśmy stałą współpracę z Browarem Fortuna oraz siecią supermarketów Piotr i Paweł. Pracujemy również nad kilkoma innymi kampaniami o których powiemy coś więcej niebawem.

Po prawie roku zdecydowaliśmy się odświeżyć naszą stronę internetową. Teraz odwiedzając stronę główną crafton.pl możecie się poczuć, jak u nas w biurze ;-).

17

Sierpień

2011

17 Sierpień 2011

Nowe projekty w naszym portfolio

W lipcu pracowaliśmy nad nową stroną internetową dla Browaru Fortuna. Zakres naszych prac obejmował wszystko od doradztwa, przez projektowanie graficzne i wdrożenie, aż po obsługę kampanii w mediach społecznościowych.

Kolejnym bardzo interesującym projektem był serwis WWW dla producenta ekskluzywnej galanterii skórzanej z Bawarii. Firma Bodenschatz swoje produkty kieruje zwłaszcza do klientów biznesowych. Dlatego w naszej kreacji postawiliśmy na poważny charakter i profesjonalizm.

Dla naszego stałego klienta - SpeedUp Group - przygotowaliśmy witrynę promującą konkurs Techaward. Konkurs nagradza prace magisterskie i doktorskie obejmujące wykorzystanie lub tworzenie najnowszych technologii, które posiadają dodatkowo potencjał rynkowy.

Zapraszamy do uaktualnionego portfolio!

14

Lipiec

2011

14 Lipiec 2011

Rośniemy!

Ostatnie tygodnie były dla nas miesiącem wielu zmian i wyzwań.

Do naszego zespołu dołączyły nowe osoby. Kasia Szubińska będzie prowadzić dla naszych klientów kampanie w social media, a także zadba o naszą promocję. Łukasz Grąziowski, jako senior webdeveloper, zajmie się wdrożeniami naszych projektów internetowych. Tomek Bieńkowski został naszym kolejnym grafikiem.

Obecnie pracujemy nad wieloma interesującymi i kreatywnymi projektami. Przygotowujemy brytyjski portal randkowy, który dostępny będzie wyłącznie na portalu FaceBook. Projektujemy kolejną stronę internetową dla producenta kawy Jacobs Kronung. Zaczynamy prace dla niemieckiego producenta ekskluzywnej galanterii skórzanej, który chce wejść na polski rynek.

Na początku lipca przeprowadziliśmy się do nowego biura. Mimo że adres pozostał bez zmian to do naszej dyspozycji mamy wieksze i przestronniejsze biuro. W dalszym ciągu zapraszamy wszystkich obecnych i potencjalnych klientów na kawę ;-).

Biuro - Agencja interaktywna Crafton Poznań Biuro - Agencja interaktywna Crafton Poznań

04

Lipiec

2011

04 Lipiec 2011

Nowe znane marki w naszym portfolio

Do naszego grona klientów dołaczyło ostatnio kilka znanych marek. Dla Kraft Foods Polska przygotowaliśmy stronę internetową kawiarni Jacobs Kronung - W Biegu Cafe. Dla producenta motocykli KTM przygotowaliśmy serwis WWW skierowany na rynek australijski. W między czasie pracowaliśmy także nad kampanią mailingową dla banku BZ WBK.

W czerwcu wygraliśmy przetarg na obsługę Browaru Fortuna w Internecie. Nasze zadanie obejmować będzie stworzenie nowego wizerunku Browaru online, wdrożenie witryny, bieżącą obsługę, a także przygotowanie działań w mediach społecznościowych (Facebook, Blip, fora dyskusyjne itp.). Efekty prac niebawem!

13

Czerwiec

2011

13 Czerwiec 2011

Nowe startupy

W ciągu minionych miesięcy pracowaliśmy nad projektami czterech różnych startupów: Booklikes.com, GetMeATeam.com, NewLookCity.pl oraz Okazjum.pl

Prace nad serwisem społecznościowym o książkach - BookLikes - rozpoczęliśmy jeszcze w listopadzie minionego roku. W ciągu pół roku przygotowaliśmy identyfikację wizualną serwisu, cztery alternatywne projekty graficzne, kilkadziesiąt projektów podstron i wiele innych elementów interfejsu użytkownika. Ogrom pracy, który mamy nadzieję że się opłacił. Serwis Booklikes właśnie wystartował na rynku amerykańskim.

Kolejnym równie ciekawym projektem przygotowanym dla innego naszego amerykańskiego klienta jest Get Me A Team. Serwis adresowany do młodych sportowców z całego świata, chcących studiować na amerykańskich uczelniach wyższych. Ten bardzo innowacyjny i niszowy serwis wystartuje pod koniec czerwca.

Inny bardzo ciekawy projekt, tym razem skierowany na polski rynek, to New Look City. Innowacyjny projekt finansowany ze środków Unijnych umożliwia kobietom zobaczenie swojej sylwetki w 3D i otrzymanie spersonalizowanych porad dotyczących właściwego sposobu ubierania.

02

Kwiecień

2011

02 Kwiecień 2011

Muzyczna uczta!

Jest nam bardzo miło poinformować o ukończeniu prac nad nową wersją witryny jednego z najpopularniejszych polskich zespołów rockowych – IRA. Nasza agencja odpowiedzialna była zarówno za stworzenie projektu graficznego strony oraz jej wdrożenie. Podczas prac nad serwisem szczególną uwagę zwracaliśmy, aby design witryny utrzymany był w rockowym klimacie, nawiązującym bezpośrednio do profilu muzycznego artysty.

Mamy nadzieję, że nowa strona serwisu przypadnie do gustu fanom zespołu!

W mijających tygodniach przygotowaliśmy nowe projekty graficzne trzech serwisów: Okazjum.pl, Chameleon oraz SpeedUp Blog. Strony zostały przygotowane zgodnie z obowiązującymi standardami sieciowymi. Projektując ich wygląd, dołożyliśmy wszelkich starań aby ich szata graficzna wykonana była wg najnowszych światowych trendów.

07

Luty

2011

07 Luty 2011

Co nowego?

Ostatnie tygodnie przebiegały w naszej firmie pod znakiem bardzo intensywnej pracy. Zrealizowaliśmy kilka projektów, m.in. dla takich firm jak iFind, HCML, Kancelaria Szymański czy SpeedUp IQbator.

Obecnie pracujemy nad kilkoma innymi przedsięwzięciami, z których dwa są szczególnie warte uwagi. Pierwszy to mobilny serwis przygotowany dla jednego z największych polskich inwestorów venture capital. Drugi, to międzynarodowy portal społecznościowy, związany z tematyką książek i czytelnictwa, który już wkrótce będzie miał swoją premierę w USA.
Oprócz tego rozpoczynamy także prace nad nowym serwisem popularnego polskiego zespołu muzycznego - IRA.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi nowymi realizacjami.

18

Styczeń

2011

18 Styczeń 2011

Crafton na Facebooku

Od teraz możecie na bieżąco śledzić co się u nas dzieje na naszym fanpage'u na portalu Facebook. Będziemy tam publikować screenshoty projektów nad którymi pracujemy, nasze zdjęcia, ciekawe linki i wiele innych.
Zostań naszym fanem na portalu Facebook.

15

Grudzień

2010

15 Grudzień 2010

Życzenia Świąteczne

Wszystkim naszym obecnym i potencjalnym klientom życzymy samych pozytywnych emocji na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok!
Zobacz naszą kartkę świąteczną kartkę świąteczną.

18

Listopad

2010

18 Listopad 2010

Crafton.eu

Zachęceni ogromną ilością wejść na naszą stronę z innych krajów niż Polska, zdecydowaliśmy się uruchomić pełną wersję naszej witryny firmowej w języku angielskim.

Angielsko języczna wersja strony naszej firmy jest dostępna również pod adresem: www.crafton.eu.

07

Listopad

2010

07 Listopad 2010

Web developer poszukiwany!

Agencja interaktywna Crafton aktualnie poszukuje zdolnej osoby, która chciałaby się wcielić w rolę starszego programisty PHP.

Od kandydata oczekujemy:

 • bardzo dobra znajomość PHP, MySQL i Javascript/jQuery poparta doświadczeniem,
 • umiejętność kodowania stron WW zgodnie ze standardem W3C,
 • doświadczenie w innych technologiach będzie wielkim plusem :-),
 • dokładność i terminowość wykonania powierzonych zadań,
 • zdolność analitycznego myślenia,
 • znajomość języka angielskiego pozwalającą na swobodne korzystanie z dokumentacji technicznej oraz prowadzenie konwersacji.

W zamian zaoferujemy...

 • udział w ciekawych międzynarodowych projektach,
 • pracę w zespole młodych i pełnych pasji ludzi,
 • elastyczny czas pracy,
 • atrakcyjne wynagrodzenie uzależnione od umiejętności i doświadczenia,
 • możliwość pracy zdalnej lub w naszym biurze w centrum Poznania.

Jeśli czujesz, że potrzebujemy właśnie Ciebie zgłoś się niezwłocznie do nas przesyłając na adres praca@crafton.pl swoje CV wraz z listem motywacyjnym.

01

Listopad

2010

01 Listopad 2010

Nowy Crafton

Po pięciu miesiącach prac z przyjemnością prezentujemy nową stronę internetową agencji interaktywnej Crafton. Jednocześnie odświeżyliśmy naszą identyfikację wizualną.

Celem naszych działań było przede wszystkim zaprezentowanie pełnej oferty firmy oraz wszystkich projektów z których jesteśmy dumni.

Wszystkich naszych obecnych i potencjalnych klientów zapraszamy do zapoznania się z naszą nową witryną!

Od dzisiaj pracujemy w zupełnie nowym biurze w samym centrum Poznania. Wszystkich naszych obecnych i potencjalnych klientów zapraszamy na pyszną kawę ;-).